Operatorzy sieci [b]Play[/b] i [b]Orange[/b], [b]P4[/b] i [b]PTK Centertel[/b] mogą wspólnie stworzyć przedsiębiorcę świadczącego hurtowe usługi dostępu do szerokopasmowej transmisji danych – zdecydował [b]Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów[/b].

Wspólna firma P4 i Centertela zostanie powołana na potrzeby przetargu na częstotliwość 2,6 GHz, pozwalającej na zbudowanie sieci w technologii LTE. [b]Grupa TP[/b], właściciel PTK Centertel i P4 kilka tygodni temu poinformowały o woli współpracy przy przetargu na nowe częstotliwości.

Współpraca Play i Orange dotyczy technologii LTE, tej samej, którą dwa dni temu pochwaliły się kojarzone z Zygmuntem Solorzem-Żakiem firmy Mobyland i CenterNet. We wtorek uruchomiły one pierwszą w Polsce sieć LTE, ograniczoną na razie jednak tylko do trzech bazowych stacji nadawczych. Docelowo w zasięgu sieci Mobylandu i CenterNetu do końca roku ma znaleźć się ok. 7 mln osób (powstanie ok. 700 stacji nadawczych). Jak na razie Mobyland i Centernet nie przedstawiły jednak oferty i cennika usług. Jak zapowiedziały spółki, chcą one przede wszystkim skupić się na hurtowej sprzedaży usług LTE innym operatorom. Sieć Mobylandu i CenterNetu działa na innej częstotliwości (1,8 GHz) niż ta, którą w drodze przetargu przyzna Urząd komunikacji Elektronicznej (2,6 GHz)