Unijny komisarz ds. handlu rozpocznie postępowanie badające publiczne wsparcie dla chińskich producentów sprzętu telekomunikacyjnego, nawet bez oficjalnych skarg ich europejskich konkurentów – informuje Agencja Reutera, powołując się na dyplomatyczne źródła w Brukseli.

Już w ubiegłym roku Komisja opracowała wewnętrzny raport, który rekomendował podjęcia akcji przeciw chińskim producentom, którzy coraz skuteczniej konkurują z europejskimi dostawcami – Ericssonem, NokiąSiemensem i Alcatelem-Lucentem – na globalnym rynku. Europejskie firmy nie chcą wg. Reutera przystąpić do postępowania przeciw Huaweiowi i ZTE w obawie przed retorsjami ze strony chińskich władz.

Komisja będzie zbierać dowody na ewentualne wspieranie chińskich producentów przez władze chińskie, co ma prowadzić do nieuczciwej konkurencji.

Jako argument, podobnie jak w Australii i Stanach Zjednoczonych, zaczyna się podnosić publicznie w Europie obawę o bezpieczeństwo sieci budowanej na chińskim sprzęcie, która rzekomo może być infiltrowana. Pod takim właśnie pretekstem z przetargu na dostawę urządzeń do sieci akademickiej wyeliminował chińskich producentów rząd Niemiec.