Przegląd prasy – środa 28 grudnia

Publikacja: 28.12.2011 06:54

Pekin pilnuje cen pierwiastków do iPada

Bartosz Niedziński

Władze Chin poinformowały o obniżeniu limitu eksportowego metali ziem rzadkich do 10 546 ton w pierwszej połowie 2012 r. To o 27 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2011. Agencja Associated Press pisze, że celem ograniczenia jest powstrzymanie spadku cen tych surowców, niezbędnych do produkcji telefonów komórkowych, komputerowych twardych dysków i wielu innych nowoczesnych urządzeń, np. iPadów. Zarówno UE, jak i USA zarzucają Pekinowi wykorzystywanie pierwiastków do wywierania nacisków na zagranicznych partnerów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=392539 (dostęp płatny)

Spółkę z o.o. od Nowego Roku założysz przez internet

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk

Prócz tradycyjnego sposobu podpisywania umów spółek z o.o. – przed notariuszem – od 1 stycznia 2012 r. wystarczające będzie wypełnienie w internecie odpowiednich formularzy. Powinna w nich się znaleźć firma nowego przedsiębiorcy, wysokość kapitału zakładowego, a także dane wspólników i członków zarządu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=392440 (dostęp płatny)

Firma wpisze się do ewidencji przez internet

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, może wpisać się do CEIDG, dokonując samorejestracji przez internet albo składając wniosek w gminie. Formularz elektroniczny można pobrać ze strony internetowej CEIDG (firma.gov.pl lub ceidg.gov.pl), z Biuletynu Informacji Publicznej ministra gospodarki lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=392450 (dostęp płatny)

Boni o Streżyńskiej: Niektórych funkcji nie pełni się dożywotnio

Ania

– Zdaniem pana premiera co pewien czas instytucje muszą zyskiwać nowy charakter, nową twarz. Poza tym skończyła się kadencja – minister Michał Boni komentował w TOK FM odejście Anny Streżyńskiej ze stanowiska prezesa UKE.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10874658,Boni_o_Strezynskiej__Niektorych_funkcji_nie_pelni.html

Hawe: Zarząd: przychody niezagrożone

Urszula Zielińska

Jesteśmy zobligowani do przestrzegania klauzuli o poufności oraz zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa. Dlatego mogę jedynie powiedzieć, że umowa została zawarta na określony okres i obowiązuje jeszcze przez trzy lata – poinformował Jerzy Karney, prezes Hawe.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/722336_Hawe:_Zarzad:_przychody_niezagrozone.html (dostęp płatny)

Mediatel: Pioneer Pekao IM ma poniżej 5 proc.

Andrzej Kazimierczak

Pioneer Pekao Investment Management poinformował o zmniejszeniu zaangażowania w Mediatelu i zejściu poniżej progu 5 proc. Ma teraz 4,99 proc. akcji spółki świadczącej usługi telekomunikacyjne, zapewniających tyle samo głosów na WZA. Przed transakcją Pioneer Pekao IM posiadał 5,02 proc. kapitału Mediatelu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/722386_Mediatel:__Pioneer_Pekao%C2%A0IM_ma_ponizej%C2%A05_proc.html (dostęp płatny)

Apple działało na szkodę klientów

TR

Apple zostało ukarane grzywną w wysokości 900 tys. EUR, po tym jak włoski sąd uznał, że koncert z Cupertino wprowadzał w błąd klientów. Uzasadniając wyrok sąd oznajmił, że Apple podawało niejasne informacje odnośnie uiszczania opłat za wsparcie techniczne udzielane klientom. Co więcej, Apple nie wywiązywało się z wprowadzenia dwuletniej gwarancji producenckiej na sprzedawane produkty.

http://www.pb.pl/2536128,38996,apple-dzialalo-na-szkode-klientow

Apple zasili baterie wodorem

TR

Urządzenia mobilne przyszłości produkowane przez Apple będą zasilane wodorem. Dzięki temu MacBooki, iPady i iPhone’y będą mogły działać o wiele dłużej, a ich bateria zostanie zmniejszona i znacznie odchudzona. Apple opatentowało nową technologię. Zasilanie wodorowe zostało niegdyś użyty do zasilania samochodów produkowanych przez Hondę. Wprowadzenie technologii do masowej produkcji nie odbędzie się jednak w najbliższym czasie.

http://www.pb.pl/2536099,8523,apple-zasili-baterie-wodorem

Do odliczenia także internet w podróży

Iwona Jackowska

W 2011 r. na ulgę internetową można było zapracować w zasadzie tylko w jeden sposób — zbierając opłacone rachunki za korzystanie z sieci. W tym roku nie obowiązywały już rygorystyczne wymagania, które wcześniej nie dawały szans wielu osobom na skorzystanie z tego przywileju. I tak na pewno będzie jeszcze w przyszłym roku. Jeśli spełnią się zapowiedzi premiera o zniesieniu ulgi internetowej, jej utraty można się spodziewać najwcześniej od 2013 roku. Likwidacji przywilejów nie wprowadza się w trakcie roku podatkowego. Na razie nie uchwalono zmian, które miałyby wejść w życie 1 stycznia 2012 r.

http://firma.pb.pl/2536094,39382,do-odliczenia-takze-internet-w-podrozy

Dzienniki urzędowe – z papieru do Internetu

Ireneusz Walencik

Od nowego roku dzienniki urzędowe zawierające przepisy prawa będą publikowane wyłącznie w wersji elektronicznej. Kończy się era publikatorów papierowych. Przesądziła o tym nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1107295_Dzienniki_urzedowe__%E2%80%93_z_papieru_do_Internetu.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu