W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje nowej oferty SOR Telekomunikacji Polskiej proponując nowe stawki za dostęp do hurtowych usług szerokopasmowego Internetu operatora zasiedziałego.

W latach 2011-2013 liczba abonentów obsługiwanych w modelu BSA spadła. Podczas gdy w  grudniu 2011 liczba łączy udostępnionych przez TP w modelu BSA wynosiła 360 tys. to na koniec września br. już 340 tys. (w przypadku LLU liczba łączy spadła z  odpowiednio 186 tys. do 175 tys.).

Częściowo wpływ miała na to polityka Netii, która postawiła najpierw  na obsługę klientów w modelu LLU, a potem skupiła się na wypełnianiu własnej sieci.

Czy nowe stawki hurtowe (jeśli wejdą w życie) zmienią podejście Netii do usług świadczonych na infrastrukturze TP? Być może, choć oficjalnie operator wypowiada się na ten temat ostrożnie.

– Netia od paru lat sygnalizuje, że w przypadku usług hurtowych TP mamy do czynienia ze zjawiskiem zawężania marży, co praktycznie wyeliminiwało konkurencję na tym rynku. Obniżenie stawek byłoby więc ze wszech miar sprawiedliwe, szkoda tylko dla rynku i konsumentów, że taka inicjatywa pojawia się dopiero teraz – komentuje dla rpkom.pl Tom Ruhan, członek zarządu Netii.