– Rok 2010 zamknęliśmy liczbą 65 tys. odbiorców usługi Astra2Connect w różnych krajach. Nie możemy jednak podać dokładnych cyfr dla Polski – mówi [b]Martin Ornass-Kubacki[/b], wiceprezydent i szef operatora satelitarnego [b]SES Astra[/b] w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce sieć sprzedaje swoje usługi dostępowe za pośrednictwem [b]Telekomunikacji Polskiej[/b], [b]NASK[/b] i [b]StarDSL[/b].

W Europie z SES Astra współpracuje m.in. [b]Deutsche Telekom[/b] i grupa [b]France Telecom[/b]. W Polsce operator uczestniczy również w publicznych konsultacjach w sprawie programu POIG 8.4.

– Rozmowy dotyczą zrównania pomocy przy budowaniu infrastruktury. Chcemy, by było to możliwe nie tylko w przypadku budowy sieci światłowodowych i ADSL – mówił [b]Leszek Bujak[/b], dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju biznesowego w Astra CEE. Działanie 8.4 ma na celu zapewnienie wszystkim województwom dostępu do internetu na etapie ostatniej mili.

Jak tłumaczy Leszek Bujak, w ramach stowarzyszenia [b]ESOA[/b] (Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Satelitarnych z siedzibą w Brukseli) SES Astra wraz z innymi operatorami (m.in. [b]Eutelsatem[/b] i [b]HellasSat[/b]) walczy o to, by technologia satelitarna była traktowana na równi z naziemną.