[b]Energa Operator[/b] ogłosił przetarg na budowę sieci radiowej, która posłuży do transmisji danych z systemu inteligentnych czytników zużycia energii elektrycznej. Jako podstawowe medium transmisyjne spółka energetyczna przewidziała technologię PLC. Na terenach zabudowanych zamierza jednak stosować własną sieć w technologii WiMAX. GPRS przewidziany jest tylko, jako technologia zapasowa i tam, gdzie stawianie nadajników WiMAX będzie całkowicie nieopłacalne ekonomicznie.

Energa Operator zamierza wyłonić do trzech dostawców, którzy zaplanują i zbudują sieć transmisji danych, jak również ewentualnie udostępnią własne częstotliwości radiowe na potrzeby tej sieci. Czas realizacji umowy został określony na 8 lat, a szacunkowa wartość na 73,819 mln zł przy czym identyczna kwota pada w ogłoszeniu o zamówieniu na budowę sieci w technologii PLC. Na podstawie wadium (100 tys. zł) można wnosić, że wartość zamówienia na sieć WiMAX wyniesie 30-40 mln zł.

Energa Operator wdraża system inteligentnego opomiarowania (AMI), którego jednym z elementów jest wymiana 2,8 mln liczników energii na urządzenia umożliwiające zdalne sczytywanie zużycia energii elektrycznej. System zostanie wdrożony w regionie północnej Polski, na którym działa grupa Energa. Wdrożenie zaplanowano na lata 2011-2017.