Przegląd prasy – poniedziałek 2 lipca

Publikacja: 02.07.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Od lipca tańszy roaming i mobilny internet

Dominika Ćosić

Od 1 lipca zagraniczne połączenia komórkowe w ramach Unii Europejskiej nie będą mogły być droższe niż 29 eurocentów za minutę wobec 35 eurocentów do tej pory. Jednocześnie za rozmowy przychodzące z zagranicy zapłacimy maksymalnie 8 centów za minutę, a nie jak do tej pory 11 centów. Znacząco (z 11 do 9 centów) spadł także koszt wysłania SMS-ów. Największe spadki cen dotyczą jednak mobilnego internetu. Od wczoraj za wykorzystanie w ten sposób 1 megabajta informacji nie będziemy mogli zapłacić więcej niż 86 eurocentów. To aż o 80 proc. mniej niż wynosiły dotychczasowe stawki.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=415833 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Koniec strachu o roaming – od 1 lipca nowe stawki

Przemysław Poznański

Ceny rozmów przez komórkę za granicą powoli zbliżają się do poziomu cen krajowych. Od 1 lipca czeka nas jednak prawdziwa rewolucja – pojawi się wreszcie maksymalna cena za korzystanie w roamingu z internetu mobilnego. Kai Diekmann, redaktor naczelny „Bilda”, pojechał na urlop do Maroka, ale nie mógł się oderwać od swojego bloga – prowadził go cały czas. Po powrocie z wczasów dostał rachunek telefoniczny – 42 tys. euro. Nie mógł w to uwierzyć, bo nie miał pojęcia, ile kosztuje roaming transmisji danych. A ponieważ przez przypadek poznał prezesa T-Mobile Franza Obermanna, natychmiast poprosił go o umorzenie rachunku. Obermann go wyśmiał.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12043655,Koniec_strachu_o_roaming___od_1_lipca_nowe_stawki.html

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Regulator zrobi remanent w telekomach

Magdalena Wierzchowska

Dziś na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) powinien pojawić się projekt decyzji w sprawie stawek międzyoperatorskich MTR. — Stawki pójdą w dół, do okolicy 1 eurocenta i będą takie same dla wszystkich [zniknie asymetria dla Playa — przyp. red.] — mówi Magdalena Gaj, prezes UKE. Spadek stawek wzajemnych rozliczeń pociągnie za sobą obniżenie przychodów operatorów, a być może także ich rentowności. Jeśli operatorzy w konsekwencji zmiany stawek MTR zmienią cenniki detaliczne, zmniejszy się ich marża, bo klienci będą płacili mniej. Pogorszy się sytuacja rynkowa Playa, który do tej pory korzystał z preferencyjnych stawek jako najmłodszy gracz.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=128638# (dostęp płatny)

Sprzedawcy komórek idą na zakupy

MZAT

— W tym roku na inwestycje i przejęcia wydamy około 7 mln zł, pochodzących głównie z obligacji. Zmieniliśmy ostatnio autoryzowanego doradcę na firmę Lema, żeby emitować je na lepszych warunkach. Dwie pierwsze emisje przyniosły nam 2 mln zł, w najbliższych dniach chcemy uplasować kolejną — serii C — na 3 mln zł — mówi Tomasz Rulka, wiceprezes spółki. V Group żyje w symbiozie z telekomami — zajmuje się prowadzeniem punktów sprzedaży Plusa. Na razie ma ich 13, ale pieniądze z obligacji mają pozwolić na szybkie podwojenie sieci.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=128659# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Wyłudzał telefony, by pojechać potem na wczasy

JB

Nie miał pieniędzy na życie, więc wyłudzał i sprzedawał komórki. Straty operatorów sięgają 100 tys. zł, złodziej zarobił połowę tej kwoty. Mieszkaniec Pruszkowa, 37-letni obecnie Piotr K., zamawiał przez Internet telefony komórkowe z kartami SIM. Komórki wysyłano mu przez kurierów. Przy odbiorze mężczyzna dawał sfałszowaną kopię dowodu osobistego oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. – Część dokumentów była na nazwiska jego znajomych, a część wymyślona – mówi Paweł Śledziecki z prokuratury na Pradze-Północ.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1155265_Wyludzal_telefony_by_pojechac_potem_na_wczasy.html (dostęp płatny)

Czeka nas cyfrowa rewolucja

Magdalena Lemańska

Zanim Polacy będą na szeroką skalę wykorzystywać cyfrowe technologie, rynek musi nasycić się urządzeniami do odbioru cyfrowych treści, a państwo usunąć bariery ograniczające ich rozwój. Polska powinna wspierać i ułatwiać rozwój technologii szerokopasmowego Internetu, dzięki czemu coraz więcej osób będzie miało dostęp do cyfrowych gazet, książek czy wideo w sieci, ale ważne jest też przyzwyczajenie ludzi do korzystania z nowinek technologicznych i nowych mediów – zgadzali się uczestnicy „Śniadania z Rzeczpospolitą” poświęconego nowym mediom. Spotkanie odbyło się w restauracji Amber Room w Warszawie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1155280_Czeka_nas_cyfrowa_rewolucja.html (dostęp płatny)

Poczta rozmawia o sprzedaży dekoderów

Wiceminister cyfryzacji potwierdza, że Poczta Polska rozmawia o sprzedawaniu dekoderów do odbioru naziemnej tv cyfrowej, a resort szuka sposobu na zmianę podatku VAT na e-booki. O tym, że Poczta Polska może zacząć sprzedaż tanich dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, „Rz” pisała w maju. Wtedy jednak żadna z zainteresowanych tym projektem stron nie chciała się nad nim rozwodzić.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1155275_Poczta_rozmawia_o_sprzedazy_dekoderow.html (dostęp płatny)

Uliczna bitwa na smartfony

Dariusz Wolak

Krakowskie studio Future Reality Games kończy prace nad grą z gatunku tzw. rozszerzonej rzeczywistości (z ang. augmented reality). To jedna z pierwszych na świecie tego typu produkcja, która trafi na masowe rynki. Premiera „The ShootAR” planowana jest na początek sierpnia.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1155274_Uliczna_bitwa_na_smartfony.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu