Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, ogłosiła dzisiaj produkcyjne uruchomienie systemu płatności mobilnych za pośrednictwem technologii zbliżeniowej NFC. Operator, wraz Inteligo Financial Services, Mastercardem i Samsungiem, prowadzi teraz na próbie 100 użytkowników techniczne testy systemu. – Ma on przede wszystkim dać odpowiedź na pytanie, jaki limit dzienny mobilnych płatności użytkownicy uznają jednocześnie za komfortowy i bezpieczny – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Jacek Komaracki, szef IFS (grupa PKO BP).

Usługa działa dzięki aplikacji wgranej na kartę SIM, która za pośrednictwem wbudowanego w telefon (Samsung Avila) modułu zbliżeniowego realizuje bezstykowe płatności z konta w internetowym banku Inteligo w sieciach handlowych akceptujących płatności zbliżeniowe PayPass. Cały zestaw działa anlogicznie do zbliżeniowej karty płatniczej.

Program pilotażowy ma potrwać kilka miesięcy. Według przedstawicieli IFS i Ery istnieje już pomysł na komercyjną usługę. Jaki? Partnerzy nie chcą zdradzić. – Jednym z ograniczeń jest brak szerszej oferty telefonów z modułem NFC. Producenci obiecują więcej modeli na 2011 r. – powiedział Krzysztof Dzięcioł, dyrektor działu usług mobilnych w Polskiej Telefonii Cyfrowej. Według Pawła Rychlińskiego, regionalnego szefa organizacji płatniczej Mastercard, Polska przoduje w Europie pod względem nasycenia rynku terminalami akceptującymi karty zbliżeniowe oraz wolumen transakcji zbliżeniowych.

Projekt Ery i IFS rozwija się niezależnie od dużego projektu płatności mobilnych realizowanego przez czterech polskich operatorów komórkowych i kilka dużych banków. Jak wyjaśnia Krzysztof Dzięcioł duży projekt koncentruje się na płatnościach zdalnych (przelewach) z terminala komórkowego i prawdopodobnie w pewnym momencie zejdzie się projektami płatności zbliżeniowych. Nie wygląda jednak na to, aby projekt ten miał został uruchomiony w tym roku.