[b]Telekomunikacja Polska[/b] nie zamierza w tym tygodniu zapłacić kwoty zasądzonej na rzecz duńskiego [b]DPTG[/b] przez wiedeński sąd arbitrażowy – poinformował wiceprezes spółki.

– Nie planujemy zapłaty w ciągu 14 dni – powiedział [b]Piotr Muszyński[/b], cytowany przez agencję [b]Reuters[/b]. – W naszej opinii kwota jest nieproporcjonalnie wysoka. Zamierzamy wykorzystać wszelkie środki prawne, aby ją obniżyć – dodał. Zdaniem analityków, z którymi rozmawialiśmy w środę, rynek powinien oswoić się z myślą, że TP prędzej, czy później zapłaci Duńczykom, a z jej bilansu zniknie docelowo blisko 2 mld zł w gotówce.

Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu 3 września orzekł po 9 latach sporu, że TP powinna zapłacić DPTG blisko 1,6 mld zł z tytułu rozliczeń przychodów światłowodu, wybudowanego przez Duńczyków w Polsce. Orzeczenie to dotyczyło pierwszej fazy sporu. Druga – dotycząca rozliczeń za okres od połowy 2004 r. do końca 2009 r. dopiero będzie miała miejsce. DPTG podało, że szacuje roszczenie na minimum 1 mld duńskich koron, czyli około 0,5 mld zł.

W najbliższy piątek mija 14-dniowy okres, w którym polski telekom powinien był (tak wynikało z orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu) uiścić pierwszą zasądzoną kwotę. DPTG jest częścią duńskiej grupy GN Store Nord.

[i]źr.Reuters[/i]