Blisko 100 proc. – dokładnie 99,6 proc. – wszystkich uwolnionych pętli lokalnych w Polsce znajduje się w dyspozycji [b]Netii [/b]– [link=http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?place=galleryStats&id=34100]wynika z opublikowanego dzisiaj raportu[/link] [b]Urzędu Komunikacji Elektronicznej[/b]. Poza Netią (blisko 76 tys. linii LLU w połowie roku 2010), jedynym większym opretaorem korzystającym są [b]Multimedia Polska[/b], ale ta sieć kablowa – wedle danych na połowę roku – uwolniła tylko 30 linii. Pozostali operatorzy korzystający – w liczbie czterech – to mali operatorzy i firmy teleinformatyczne. [b]WDM Computers[/b] i [b]Lupro[/b] uwolniły po ok. 90 linii.

Dwa lata temu o dużych inwestycjach w pętlę lokalną TP mówiła [b]Polska Telefonia Cyfrowa[/b], ale ostatecznie nie podjęła projektu. Operatorom alternatywnym trudno teraz nadrobić dystans do Netii, która w tym roku zamierza zakończyć swój projekt LLU i umieścić swoje urządzenia w ok. 500 lokalizacjach TP.

Zdaniem UKE do szybszego rozwoju rynku LLU w Polsce potrzebna jest wyższa determinacja operatora zasidziałego do sprzedaży tej oferty oraz podnoszenie jakości sieci, co umożliwi oferowanie operatorom alternatywnym wyższej jakości usług na uwolnionych pętlach.