Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 2 sierpnia

Publikacja: 02.08.2018 07:30

Facebook i Netflix wpadły w dołek
Najważniejsze amerykańskie spółki technologiczne zarabiają, ale część firm rosła zbyt wolno by zadowolić rynek.
S. A8

Nierówna walka z fake newsami
Komisja Europejska kończy prace nad kodeksem postępowania, który pomoże firmom technologicznym w walce z kłamstwem w sieci. Poszczególne kraje nie czekają jednak na wskazówki Brukseli i podejmują działania na własną rękę. Najdalej idące rozwiązania zaproponowali kilka dni temu Brytyjczycy.
S. A8

Młodsi widzowie przestają oglądać starsze seriale
TVP i stacje komercyjne szykują na jesień nowe filmy, by przyciągnąć widzów, którzy odeszli sprzed ekranów w wakacje. Telewizje stawiają na nowości, bo siła przyciągania starszych seriali jest coraz mniejsza. Z przygotowanego dla DGP raportu domu mediowego MullenLowe MediaHub wynika, że od 2015 r. ich oglądalność spadła – zależnie od tytułu – o od kilku do kilkunastu procent.
S. A8

Oświadczenie składane chętniej drogą elektroniczną
W pierwszym półroczu 2018 r. pracodawcy złożyli do powiatowych urzędów pracy ponad 820 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obcokrajowcom. (…) Co ważne, coraz więcej pracodawców korzysta z możliwości elektronicznego składania oświadczeń i wniosków.
S. B11

Gazeta Wyborcza

…i zapisuję ci mojego Facebooka
Babcia przed śmiercią rozszalała się w internecie. Zgromadziła kolekcję unikalnych zdjęć. Kto ma teraz prawo do tych fotografii? Jak je odzyskać?
S. 1, 9

Od Amigi do kosmicznych wyzwań
– Żyjemy w czasach, w których technologia w coraz większy sposób wpływ na rzeczywistość – mówi Jarosław Czaja, prezes firmy Future Processing.
S. 14

Parkiet

Producenci gier z szansą na ulgę. Skorzystają?
Krajowe studia deweloperskie są podzielone w ocenie nowych propozycji rządu.  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wprowadzenia ulgi podatkowej dla producentów gier wideo. Pozwoliłaby im odliczać wydatki na te produkcje, które promują polską historię i kulturę. Zapytaliśmy studia, co sądzą o takim pomyśle. Przeważają opinie pozytywne, choć pomysł budzi też kontrowersje.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801577_Producenci_gier_z_szansa_na_ulge_Skorzystaja.html (dostęp płatny)

Sezon wyników inny niż zwykle
Sukcesywnie rozkręca się sezon publikacji wyników kwartalnych. Już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że będzie on inny niż poprzednie. W związku z zaawansowaniem hossy na rynkach rozwiniętych inwestorzy są obecnie bardzo wyczuleni na zmianę perspektyw. Można to było zaobserwować w zeszłym tygodniu na przykładzie spółek Facebook czy Twitter, których notowania w związku z rozczarowującymi wynikami spadły w krótkim czasie o ponad 20 proc. Powinien to być sygnał ostrzegawczy dla inwestorów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801600_Sezon_wynikow_inny_niz_zwykle.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Polak wprowadza Revoluta do Azji

Fintech urządza się w Singapurze. Chce być jak McDonald’s — zdobyć globalny zasięg i skroić ofertę pod konkretny kraj.

https://www.pb.pl/polak-wprowadza-revoluta-do-azji-936429 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Huawei wyprzedza Apple’a na podium producentów smartfonów
Trzeci kwartał z rzędu na świecie sprzedało się mniej inteligentnych komórek niż przed rokiem – szacuje firma analityczna IDC. 676,3 mln sztuk, o 2,3 proc. smartfonów mniej niż przed rokiem, sprzedali producenci tego typu telefonów na świecie w pierwszym półroczu br. –wynika z najnowszych szacunków firmy analitycznej IDC. W samym drugim kwartale tego roku sprzedały się 342 mln telefonów komórkowych z dotykowym ekranem łączących się z internetem, czyli o 1,8 proc. mniej niż rok temu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382522-Huawei-wyprzedza-Apple’a-na-podium-producentow-smartfonow.html (dostęp płatny)

E-recepta: rewolucja czy ewolucja?
By cyfryzacja w służbie zdrowia się powiodła, trzeba zapewnić środki na system informatyczny i przekonać środowisko do nowych rozwiązań – uważa ekspert.  Od 1 lipca lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej – papierowe ZLA znika. Czy taka rewolucja dotknie także recepty? Możliwe. 18 kwietnia weszły w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept. Wraz z e-ZLA tworzą trzon informatyzacji publicznego sektora zdrowotnego w Polsce. Od 1 stycznia 2019 r. realizacja e-recepty ma być możliwa, a od 2020 r. obowiązkowa w każdej aptece zarówno na leki refundowane, jak i nierefundowane – pisze Joanna Uchańska, radca prawny w Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, Life Science & Healthcare Department.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382503-E-recepta:-rewolucja-czy-ewolucja.html (dostęp płatny)

Fiskus nie zarobi na służbowych telefonach
Pracownik nie płaci podatku, jeśli z firmowej komórki czasem zadzwoni lub wyśle e-mail do znajomych. Służbowe telefony, laptopy czy tablety to norma w wielu firmach. Co istotne, pracownik nie musi płacić podatku od każdego prywatnego użycia sprzętu. Skarbówka zgadza się, że nie ma przychodu, jeśli ze służbowej komórki czasem zadzwoni do kolegi lub sprawdzi na laptopie prywatną pocztę. To dlatego, że nie można określić wartości takiego nieodpłatnego świadczenia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382488-Fiskus-nie-zarobi–na-sluzbowych-telefonach.html (dostęp płatny)

Eutelsat: Optymizm mimo braku partnerów
Francuska spółka usług satelitarnych deklaruje, że połączyłaby się z jednym z dużych operatorów satelitów, aby zmniejszyć koszty, ale nie może znaleźć chętnych. W ostatnim roku wypadła słabiej, teraz jednak liczy na wzrost. Jej akcje zyskiwały w Paryżu nawet 7,8 proc.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382546-Eutelsat:-Optymizm-mimo-braku-partnerow.html (dostęp płatny)

Facebook i Netflix wpadły w dołek
Najważniejsze amerykańskie spółki technologiczne zarabiają, ale część firm rosła zbyt wolno by zadowolić rynek.
S. A8

Nierówna walka z fake newsami
Komisja Europejska kończy prace nad kodeksem postępowania, który pomoże firmom technologicznym w walce z kłamstwem w sieci. Poszczególne kraje nie czekają jednak na wskazówki Brukseli i podejmują działania na własną rękę. Najdalej idące rozwiązania zaproponowali kilka dni temu Brytyjczycy.
S. A8

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu