Przegląd prasy – piątek 4 listopada

Publikacja: 04.11.2011 06:22

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

E-sklepom Polska już nie wystarcza

Grzegorz Osiecki

Na eksport decyduje się 75 proc. naszych sklepów internetowych. Ich sprzedaż zagraniczna tylko w trzech kwartałach tego roku przekroczyła 155 mln dolarów, czyli jest większa niż w całym 2010 r. – Obsługujemy klientów z całego świata, wysyłamy paczki do ponad 100 krajów. Najwięcej zamówień mamy z Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Irlandii oraz Kanady – opowiada Agata Ciurprak z Merlina.pl. W tym jednym z największych polskich sklepów internetowych zagraniczne zamówienia wciąż stanowią niewielki procent całości sprzedaży (to średnio jedno na 20 zamówień), ale ich liczba ciągle rośnie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=385377 (dostęp płatny)

Netia przejmie albo sama zostanie przejęta

Michał Fura

Największy operator alternatywny w Polsce ma problem, bo jego główne koło napędowe – rynek stacjonarnego internetu – wyraźnie hamuje Kolejne przejęcia i wprowadzenie na szeroką skalę usług telewizyjnych – takie plany na dalszy rozwój ma Netia. Za kilka tygodni spółka ma ogłosić nowe partnerstwa z dostawcami programów i wprowadzić usługę telewizyjną o nowym obliczu. – Bardziej osobistą telewizję – dodaje tajemniczo prezes Mirosław Godlewski. Dzięki potrójnej usłudze operator chce zakończyć rok z 750 tys. klientów internetu i skuteczniej walczyć o rynek. Jednak zdaniem analityków taki plan nie wystarczy, by w dłuższym okresie przetrwać w starciu z gigantami.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=385388 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Internet czekają zmiany. Jak odetkać przeciążone sieci?

Vadim Makarenko

Operatorzy telekomunikacyjni coraz głośniej powtarzają, że już niedługo ich sieci nie wytrzymają takiego obciążenia. I domagają się wprowadzenia nowych zasad znanych jako „zarządzanie siecią”. Są one da facto początkiem nowego internetu, który przez zachodnich ekspertów został określony mianem „sieci różnych prędkości”. W takiej sieci pierwszeństwo będą miały te serwisy, które wykupią sobie szybką ścieżkę. Użytkownicy też nie będą równi, bo ich połączenie z internetem będzie regulowane poprzez umowę z operatorami, co oznacza, że prędkość połączenia może być różna o różnych porach doby. Pozwoliłoby to operatorom lepiej zarządzać ruchem i nie dopuścić do „zatkania sieci”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10586897,Internet_czekaja_zmiany__Jak_odetkac_przeciazone_sieci_.html

Tomasz Lis chce zawojować internet. „Wielomilionowy” budżet

Tomasz Grynkiewicz, Vadim Makarenko

– W mediach elektronicznych od lat nie wystartowało nic tak dużego – twierdzi Tomasz Lis, jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy, naczelny „Wprost”. W przyszłym roku chce uruchomić w sieci nowy projekt informacyjny Szczegółów Lis na razie nie ujawnia, w komunikacie mówi jedynie, że roboczo projekt nazywa polskim „Huffington Post”. W projekt jest zaangażowanych kilkanaście osób, budżet Lis określa na „wielomilionowy”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10586087,Tomasz_Lis_chce_zawojowac_internet___Wielomilionowy_.html

Cyfra+ N: francuski sposób na TVN

Vadim Makarenko

Kontrolowana przez francuski holding Vivendi platforma Cyfra+ połączy siły z N. Ponadto Francuzi mają zostać mniejszościowym akcjonariuszem TVN, a w przyszłości przejąć kontrolę nad stacją.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10579018,Cyfra__N__francuski_sposob_na_TVN.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

750 tys. użytkowników dostępu do Internetu

Urszula Zielińska

405 tys. abonentów miała sieć kablowa Aster w III kwartale, czyli w chwili, gdy przejmowało ją UPC Polska – wynika z danych opublikowanych przez amerykański koncern Liberty Global International, właściciela UPC. To więcej, niż wynikało z ostatnich dostępnych danych o Asterze, wskazujących, że ma on około 380 tys.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718350_750_tys_uzytkownikow_dostepu_do_Internetu.html (dostęp płatny)

Asseco BS zauważa spadek popytu

Dariusz Wolak

Firma nie zaliczy III kwartału do udanych. W całym bieżącym roku wyniki powinny być jednak zbliżone do zeszłorocznych.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718386_Asseco_BS_zauwaza_spadek_popytu.html (dostęp płatny)

Netia postawi na pakiety z telewizją

Urszula Zielińska

Kilka procent rynku płatnej telewizji liczącego 9 mln abonentów chce zdobywać rocznie Netia. To jej sposób na pokonanie stagnacji na rynku stacjonarnego Internetu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/718346_Netia_postawi__na_pakiety_z_telewizja.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

iPad 3 nie wznieci pożaru

TR

iPad 3 będzie jedynie minimalnym ulepszeniem znajdującego się obecnie na rynku iPada 2 – informuje portal DigiTimes. Nowy tablet będzie najprawdopodobniej odrobinę cieńszy i zwiększy się żywotność baterii, w którą wyposażony będzie iPad. Debiut urządzenia przewidziany jest na marzec 2012 r.

http://www.pb.pl/2513176,74046,ipad-3-nie-wznieci-pozaru

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Netia Player” sposobem na wzrost operatora

Urszula Zielińska

Firma idzie śladem konkurencji i chce co roku zdobywać kilka procent rynku płatnej telewizji w Polsce Netii, największemu alternatywnemu wobec TP operatorowi telefonii stacjonarnej, trudniej idzie zdobywanie rynek szerokopasmowego dostępu do Internetu bez wojny cenowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1092168_%E2%80%9ENetia_Player%E2%80%9D_sposobem_na_wzrost_operatora.html (dostęp płatny)

Wojna o zyski z sieci

Aleksandra Stanisławska

Operatorzy Internetu chcą pobierać opłaty od dostawców treści Dostawcy Internetu się buntują. Chcą, aby ci, którzy generują największy ruch na ich łączach, łożyli na rozwój sieci. Czy ten spór oznacza koniec demokratycznego Internetu? Filmy z YouTube’a, ciągły kontakt z Facebookiem, wyszukiwanie informacji przez Google’a – z tych usług korzystamy najczęściej, co według raportu A.T. Kearney stanowi ponad 70 proc. ruchu w sieci. Operatorom przynosi to zaledwie 8 proc. przychodów. A przecież transfer tych treści wymaga wysokowydajnej infrastruktury. A to z kolei zmusza dostawców do zwiększania inwestycji w sieć.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1092162_Wojna_o_zyski_z_sieci.html (dostęp płatny)

Zabawki ze Smyka także w Internecie

Piotr Mazurkiewicz

Znana marka sklepów z artykułami dla dzieci rusza z e-sklepem Jako pierwsi napisaliśmy, że w tym tygodniu sieć Smyk z grupy Empik Media & Wczoraj spółka poinformowała o jego starcie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1092163_Zabawki_ze_Smyka_takze_w_Internecie.html (dostęp płatny)

Telepraca przy polisach

Zuzanna Reda

Towarzystwa szukają sposobów na cięcie kosztów. Stawiają m.in. na pracę zdalną i digitalizację. – Prowadzimy program pilotażowy telepracy dla likwidatorów szkód. Mamy nadzieję, że znacznie zwiększy produktywność pracowników – mówi Tomasz Tarkowski, członek zarządu PZU ds. likwidacji szkód.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1092149_Telepraca_przy_polisach.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

E-sklepom Polska już nie wystarcza

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał