Wyniki Vectry w 2013 roku: 32 tys. RGU więcej. Jakie przejęcia?

Publikacja: 19.02.2014 09:26

O około 5 tys. abonentów powiększyło się grono klientów sieci telewizji kablowej Vectra w 2013 roku – wynika ze statystyk przekazanych rpkom.pl przez operatora.

Ostatecznie ubiegły rok Vectra zakończyła z 877,4 tys. abonentów, którzy korzystali z 1,458 mln usług (RGU). Pod względem liczby RGU statystyki operatora powiększyły się tym samym w ciągu roku o 32 tys. z 1,426 mln w grudniu 2012 r.

Wynik ten to efekt niewielkiego wzrostu obserwowanego w liczbie sprzedanych usług wideo i silniej rosnących statystyk w przypadku usług Internetu stacjonarnego i mobilnego oraz telefonii stacjonarnej.

W grudniu 2013 roku Vectra wykazała 816,9 tys. usług telewizji cyfrowej i analogowej (815,9 tys. rok wcześniej), niecałe 449 tys. abonentów stacjonarnego Internetu, 28,3 tys. użytkowników internetu mobilnego oraz 163,9 tys. abonentów telefonii stacjonarnej.

Oznacza to wzrosty odpowiednio o 1 tys. (RGU wideo), 22,5 tys. RGU Internetu stacjonarnego, 840 RGU Internetu mobilnego oraz 7,26 tys. RGU stacjonarnej telefonii.

Z informacji rpkom.pl wynika, że większość wzrostu to wzrost organiczny, ale dane na koniec grudnia obejmują również statystyki niewielkich przejętych sieci takich jak trójmiejski Jarsat.

Nie obejmują przy tym uzgodnionego już przejęcia głogowskiej sieci Master.

Właściciele firmy Master podzielili ją pod koniec ub.r. na dwie: Master (telekomunikacja) i Master Pro (działalność pozostała: budowlana, ośrodek wypoczynkowy w Lubiatowie, telewizja lokalna).

W spółce Master zostały sieć telewizji kablowej działająca w kilku miejscowościach (Głogów, Wschowa, Góra Śląska, Kożuchów, Przemków), prawa do logotypu MASTER i prawa wynikające z umów zawartych przez tego operatora. To najwyraźniej właśnie ta część  biznesu  została sprzedana Vectrze.

Pracownicy Mastera informacji na ten temat nie udzielają. Prezes jest na miesięcznym urlopie.

– Na pewno powiadomimy o zmianie abonentów, gdy wszystko zostanie dopięte – usłyszeliśmy w Głogowie. Wartości transakcji nie znamy. Plan podziału wskazuje, że dzielony Master miał 2,3 mln zł aktywów netto.

Vectra od lat deklaruje, że jest gotowa do przejęć każdego typu, także firm dużych. Nie wzbrania się przed zakupami aktywów o innych technologiach niż HFC, czy ethernet, ale  też do tej pory nie znalazła projektu pozwalającego zyskać mimo kosztów integracji.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu