Rumuński urząd antymonopolowy [i][b]Consiliul Concurentei[/b][/i] poinformował o nałożeniu kary o łącznej wartości 63 mln euro na operatorów sieci [b]Vodafone[/b] i [b]Orange[/b]. Kara została nałożona za dyskryminację w dostępie do sieci telekomunikacyjnej i za dyktowanie zawyżonych, zdaniem regulatora, stawek MTR.

Postępowanie rozpoczęte zostało jeszcze w 2006 r. na wniosek niewielkiego rumuńskiego operatora stacjonarnego [b]Netmaster Communications[/b]. Jak relacjonuje [b]Bucharest Herald[/b], wedle dowodów zebranych przez Consiliul Concurentei, Vodafone i Orange odmawiały temu operatorowi umowy o połączeniu sieci, jeżeli ten nie zaakceptuje stawek MTR na poziomie 0,15-0,18 dolara netto za minutę połączenia, podczas gdy [b]ANCOM[/b] ([i]Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii[/i]), rumuński regulator telekomunikacyjny, ustalił maksymalną stawkę na 0,10 dolara za minutę. Obaj operatorzy komórkowi zostali zatem ukarani kwotą w wysokości ok. 3,5 proc. rocznych przychodów: Orange – kwotą 35 mln euro, Vodafone – kwotą 28 mln euro.

Netmaster początkowo był skonfliktowany o stawki terminacyjne również z rumuńskim operatorem narodowym [b]Romtelecom[/b]. Potem jednak zawarł z nim porozumienie. Mimo tego Consiliul Concurentei nie zawiesił postępowania w sprawie Romtelecomu (decyzja spodziewana jest niebawem).

Rumuński rynek komórkowy liczy ok. 30 mln aktywnych kart SIM. Orange i Vodafone mają w nim zbliżone udziały po około 30 proc.