CPPC: od połowy września kontrola jakości łączy w szkołach

Publikacja: 07.09.2018 08:40

Z dwóch części będzie się składać weryfikacja inwestycji operatorów w łącza dostępowe dla szkół zakontraktowanych w umowach o dofinansowanie budowy sieci NGA z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

W tym tygodniu CPPC ma opublikować wyniki weryfikacji inwestycji operatorów, którzy za unijne pieniądze budują sieć dostępu do internetu i podjęli się podłączyć także kilka tysięcy szkół. Do wczoraj to się jeszcze nie stało.

Operatorzy przekazali większość raportów o tym CPPC w drugiej połowie sierpnia. Jak informuje w odpowiedzi na nasze pytanie Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC, nie będzie to ostatni etap kontroli.

– CPPC w pierwszej kolejności pracuje na dokumentach składanych przez poszczególnych operatorów. Weryfikujemy m.in. faktury, potwierdzenia odbioru, wnioski o płatność i dane z informatycznego systemu monitorującego SIMBA – mówi Wojciech Szajnar.

Jak pisaliśmy, do 22 sierpnia telekomy, które wygrały dotacje w tzw. drugim konkursie 1 Osi POPC, miały podpiąć do szybkiego internetu (minimum 100 Mb/s) 80 proc. szkół widniejących w umowach o wsparcie. Orange Polska, Nexera i Inea zgłosiły urzędowi wykonanie zadania, korzystając m.in. z tego, że mogły wybrać w dowolnym momencie, które szkoły podłączyć najpierw.

Liczba szkół z internetem będzie przy tym mniejsza, niż pierwotnie zakładano (CPPC mówiło o docelowo 13 tys. placówek podpiętych do sieci w ramach wszystkich trzech konkursów 1 Osi POPC), m.in. ze względu na reformę edukacji i likwidację części placówek.

Wojciech Szajnar przyznaje też, że zdarzają się szkoły, które uznano za pozbawione łączy, a tak nie było.

– Rozbieżności te weryfikujemy we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – mówi dyrektor.

– Weryfikacja dokumentacji projektowej dotyczącej podłączenia placówek oświatowych to ponad 5 tysięcy faktur, projektów sieci, umów z dyrektorami szkół i dokumentów potwierdzających wykonanie usług. Sprawdzamy również poprawność dokonania zamówień w ramach każdego projektu. Każdy z tych dokumentów jest drobiazgowo i krzyżowo weryfikowany – wylicza dyrektor.

CPPC nie poprzestanie na weryfikacji dokumentów. – Kolejny etap, który rozpoczynamy w połowie września, to kontrole na miejscu. W ich trakcie będziemy weryfikować jakość podłączenia, to, czy spełniają oczekiwane przez nas parametry – informuje dyrektor.

Aby ogłosić sukces, zarówno CPPC, jak i operatorzy muszą jeszcze więc zaczekać.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu