Przegląd prasy – czwartek 1 sierpnia

Publikacja: 01.08.2013 06:30

Sprawdzisz swój internet razem z UKE

Jeśli sieć się zawiesza, nie możesz zerwać umowy. Ale reklamować usługę już tak. W reklamach operatorów internetowych jesteśmy zapewniani, że oferowana przez nich sieć jest szybka i niezawodna. UKE zamówił aplikację, dzięki której każdy klient będzie mógł sprawdzić te obietnice. System zamawiany przez UKE ma być specjalną aplikacją udostępnioną do pobrania z portalu www.polskaszerokopasmowa.pl. Klienci będą mogli ją sobie zainstalować zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i w urządzeniach mobilnych i dzięki niej na bieżąco mierzyć: przepływność internetu (pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem mierzona w Mb/s lub kb/s), opóźnienie, czyli czas pomiędzy wysłaniem a otrzymaniem pakietu (w milisekundach), i współczynnik utraty pakietów – stosunek liczby utraconych pakietów do całkowitej liczby przetransmitowanych pakietów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=456628 (dostęp płatny)

Lepsza ocena właściciela Polkomtelu

MAJ

Standard & Poor’s podwyższył rating korporacyjny dla grupy Metelem Holding Company, do której należy operator sieci Plus. – Poprawa postrzegania spółki to dla nas potwierdzenie, że Polkomtel zmierza we właściwym kierunku – mówi Joanna Nieckarz, członek zarządu, dyrektor ds. finansowych Polkomtelu. S&P pozytywnie wypowiedział się także o wynikach Polkomtelu. „Traktujemy wysoką rentowność Polkomtelu w zestawieniu z wynikami innych operatorów jako główny czynnik mający wpływ na naszą ocenę profilu biznesowego spółki” – czytamy w komunikacie agencji. Na zmianę ratingu wpływ miało także obniżenie, m.in. korzystne zrefinansowanie 7,9 mld zł długu w czerwcu 2013 r., do którego doszło w czerwcu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=456641 (dostęp płatny)

System płatniczy oparty na IKO stanie się alternatywą dla MasterCarda i Visy

Jacek Uryniuk

Ogłoszenie porozumienia sześciu dużych banków z PKO BP na czele w sprawie wspólnych prac nad jednym standardem aplikacji płatniczej zahamowało przygotowania konkurencyjnych rozwiązań. Na przełomie czerwca i lipca miały ruszyć systemy firm Codipay i Masspay, jednak nie wystartowały do dziś. Przedstawiciel tej pierwszej spółki wciąż wierzy, że proponowane przez nią rozwiązanie ma większe szanse na sukces niż propozycja banków.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=456652 (dostęp płatny)

Abonament do lamusa

WIK

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończyło prace nad założeniami zmian w ustawie medialnej. Wiadomo już, że zniknie dzisiejszy abonament radiowo-telewizyjny, a zastąpi go opłata za prawo do ściągania sygnału radiowego lub telewizyjnego. Nie wiadomo natomiast, w jaki sposób będzie ona pobierana. Resort przygotował dwa rozwiązania, które przedstawił do wewnętrznych konsultacji marszałek Sejmu Ewie Kopacz. Jak powiedział w radiowych „Sygnałach dniach” minister Bogdan Zdrojewski, teraz czeka już tylko na opinię, czy opłatę audiowizualną można pobierać od adresu domowego, czy można ją dołączyć do jakiegokolwiek rachunku, np. za prąd.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=456598 (dostęp płatny)

Aplikacje na smartfona, czyli jak dojadę, zaświecę i odstraszę komara

Paweł Górecki

Na urlopowy wyjazd można nie wziąć przeciwsłonecznych okularów czy kremu do opalania. Lepiej nie zapomnieć smartfonu wyposażonego w aplikacje turystyczne. Rynek aplikacji na smartfony nie zauważył recesji. Z programów tych korzysta już 1,2 mld ludzi na świecie, a w roku 2017 liczba ta ma wzrosnąć do 4,4 mld – wynika z szacunków firmy Portio Research.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14367963,Aplikacje_na_smartfona__czyli_jak_dojade__zaswiece.html

Firmy płacą za oprogramowanie komputerowe, z którego nie korzystają

Kaem

Firmy płacą za oprogramowanie komputerowe, z którego nie korzystają Aż 9 na 10 polskich firm przepłaca za zbędne oprogramowanie. 30 proc. płaci za utrzymanie licencji programów komputerowych, choć i tak nie mogą z nich korzystać. Tracą na tym grube pieniądze. W dodatku wiele firm jest narażonych na kary za nieopłacanie licencji. Taki bałagan w działach IT polskich firm rysuje firma Deloitte.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14367194,Firmy_placa_za_oprogramowanie_komputerowe__z_ktorego.html (dostęp płatny)

GTS CE jednak dla Deutsche Telekomu?

Urszula Zielińska

We wrześniu może zostać ogłoszone przejęcie GTS CE przez właściciela T-Mobile.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/747648_GTS_CE_jednak_dla_Deutsche_Telekomu.html (dostęp płatny)

Internet nie da o tobie zapomnieć

Anita Gwóźdź

Dostawcy usług wyszukiwania za pomocą wyszukiwarek internetowych nie są odpowiedzialni za dane osobowe zamieszczone na przetwarzanych przez nich stronach internetowych.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3258008,19709,internet-nie-da-o-tobie-zapomniec (dostęp płatny)

Cyfrowe radio ruszy nad Wisłą

Magdalena Lemańska

Polskie Radio jesienią ogłosi przetarg na cyfrowe nadawanie naziemne. Nie wiadomo jednak, jak nowe kanały przyjmą reklamodawcy. Z planów ogłoszenia przetargu na operatora cyfrowego radia naziemnego cieszą się techniczni operatorzy takich usług – dla nich przetarg na obsługę tej usługi planowany przez Polskie Radio na jesień tego roku jest szansą na uzyskanie dodatkowych wpływów. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już zapisała Polskiemu Radiu 10 mln zł z przyszłorocznego abonamentu radiowo-telewizyjnego na realizację przetargu, który ma być pierwszym krokiem w uruchomieniu naziemnego nadawania cyfrowego radia (naziemna telewizja od 23 lipca działa już całym kraju).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1213475-Cyfrowe-radio-ruszy-nad-Wisla.html (dostęp płatny)

Małe tablety zawojują rynek

Magdalena Lemańska

W przyszłym roku na świecie zostanie sprzedanych 364 mln tabletów. Rosnąć będzie zwłaszcza sprzedaż urządzeń z małym ekranem. Prognozę opublikowała firma NPD Display Search. Jak tłumaczy jej analityk Richard Shim, w związku z tym, że koszt wyświetlacza stanowi ponad jedną trzecią kosztów produkcji całego urządzenia, tańsze tablety o mniejszej przekątnej będą w ciągu najbliższych kilku lat znajdowały wielu klientów, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1213480-Male-tablety-zawojuja-rynek.html (dostęp płatny)

GTS jednak dla T-Mobile?

Urszula Zielińska

Zakup GTS Central Europe przez niemieckiego operatora może zostać ogłoszony po wakacjach Za tydzień, 8 sierpnia, wyniki finansowe za II kwartał br. podadzą jednocześnie Deutsche Telekom, właściciel marki T-Mobile, i Netia. Obaj operatorzy byli wymieniani w ostatnich tygodniach jako chętni do przejęcia jednej z największych grup telekomunikacyjnych w regionie – GTS Central Europe, mającej siedzibę w Polsce.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1213487-GTS-jednak–dla-T-Mobile.html (dostęp płatny)

U sąsiadów przetargi na pasmo dla LTE. W Czechach drugi raz

Urszula Zielińska

Od konstrukcji przetargu na częstotliwości komórkowe LTE zależy liczba nim zainteresowanych – pokazuje czeski przykład. Czeski Urząd Telekomunikacji (CTU) w połowie sierpnia rozpisze przetarg na częstotliwości dla usług mobilnej transmisji danych (tzw. LTE) – zapowiedział nowy szef CTU.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1213483-U-sasiadow-przetargi-na-pasmo-dla-LTE-W-Czechach-drugi-raz.html (dostęp płatny)

Darmowa TV na topie

Magdalena Lemańska

Na całym świecie w ubiegłym roku było 211,1 mln gospodarstw domowych odbierających sygnał naziemnej telewizji cyfrowej – wynika z raportu Digital Terrestrial TV Forecasts. Dla większości z nich – aż 147,6 mln – jest to jedyny dostęp do telewizji. To oznacza, że najczęściej wciąż darmowa telewizja (globalnie płaci za nią na razie tylko 9 mln domów) wystarcza większości widzów, a więc jest konkurencyjna dla tego, co proponują operatorzy płatnych usług (sieci kablowe, platformy satelitarne czy IPTV). Naziemną telewizję cyfrową jako jedyną telewizję w domu w ciągu ostatnich czterech lat zaczęły odbierać 83 miliony domów. Ten trend utrzyma się w kolejnych pięciu latach. W 2018 roku wszystkich odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej będzie już 552,7 mln, a aż 380 mln z nich będzie odbierało ją jako jedyną telewizję w domu. – W 2018 roku w 173 mln domów (31 proc. wszystkich z dostępem do naziemnej TV cyfrowej) będzie się oglądać kanały z pakietów cyfrowych nadawanych naziemnie na tzw. drugim ekranie (w sypialni, kuchni, pokoju dziecięcym itd.). W 2012 roku było to zaledwie 64 mln gospodarstw – podaje Digital TV Research.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1213482-Darmowa-TV-na-topie.html (dostęp płatny)

Telefon za złotówkę to podatkowy problem

Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca, który kupuje aparat w promocji, ma mnóstwo pracy z rozliczeniem kosztów podatkowych. Kupujesz za 1 zł, a koszty korygujesz przez dwa lata – to efekt obowiązującej od stycznia tego roku ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce oraz zmian zasad sprzedaży telefonów przez operatorów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1213496-Telefon-za-zlotowke-to-podatkowy-problem.html (dostęp płatny)

Za kable pieniądze z tabelki

Renata Krupa-Dąbrowska

Linie energetyczne, kable telefoniczne czy rurociągi gazowe będą przebiegały specjalnie wytyczonymi trasami. Do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił właśnie projekt ustawy o korytarzach przesyłowych. Nowe przepisy budzą jednak ogromne emocje. Kable i linie często będą przebiegać przez tereny prywatne. Tymczasem nikt nie zamierza pytać właścicieli, czy tego chcą, czy nie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1213503-Za-kable-pieniadze-z-tabelki.html (dostęp płatny)

Sprawdzisz swój internet razem z UKE

Jeśli sieć się zawiesza, nie możesz zerwać umowy. Ale reklamować usługę już tak. W reklamach operatorów internetowych jesteśmy zapewniani, że oferowana przez nich sieć jest szybka i niezawodna. UKE zamówił aplikację, dzięki której każdy klient będzie mógł sprawdzić te obietnice. System zamawiany przez UKE ma być specjalną aplikacją udostępnioną do pobrania z portalu www.polskaszerokopasmowa.pl. Klienci będą mogli ją sobie zainstalować zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i w urządzeniach mobilnych i dzięki niej na bieżąco mierzyć: przepływność internetu (pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem mierzona w Mb/s lub kb/s), opóźnienie, czyli czas pomiędzy wysłaniem a otrzymaniem pakietu (w milisekundach), i współczynnik utraty pakietów – stosunek liczby utraconych pakietów do całkowitej liczby przetransmitowanych pakietów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?