Rosyjski klon [b]iPhone’a[/b] to pierwsza na świecie słuchawka wyposażona w system nawigacji satelitarnej GLONASS, rozwijany przez Rosję. Urządzenie obsługuje także standard nawigacyjny GPS.

Producentem smartfona jest koncern [b]AFK Sistiema[/b] miliardera [b]Władimira Jewtuszenkowa[/b], który jest właścicielem 64 proc. akcji spółki. AFK Sistiema to jedyny rosyjski koncern nowych technologii. W 2009 r. był szóstą firmą w Rosji pod względem przychodów, które wyniosły 18,7 mld dolarów, i ósmy według zysku netto – 1,6 mld dolarów. Należy do niej m.in. największy operator komórkowy w Rosji [b]MTS[/b].

Najcenniejszym składnikiem nowego telefonu jest chip GLONASS-GPS. To pierwszy układ scalony rosyjskiego projektu, wykonany w technologii 90-nanometrowej. Prace nad jego opracowaniem kosztowały 250 mln dolarów. W 2011 r. AFK Sistiema rozpocznie produkcję chipów w technologii 45-65 nanometrów. Taką architekturę posiada także wytwarzane przez [b]Samsunga[/b] serce iPhone’a 4, na którym telefon AFK Sistiema jest wzorowany. Ma kosztować 10990 rubli, czyli ok. 1097 zł.

System nawigacji GLONASS powstał jeszcze za ZSRR, w 1976 r. Jego działanie opiera się na 23 satelitach, które swoim zasięgiem obejmują m.in. obszary Rosji dotąd niedostępne dla systemów GPS. Sprzedaż rosyjskiego iPhone’a ruszy 1 marca.