W przedstawionej prognozie pięciu największych cyberzagrożeń w 2014 roku firma Fortinet przewiduje, że złośliwe oprogramowanie opracowywane na system Android rozprzestrzeni się w przemysłowych systemach kontroli i w Internecie przedmiotów (ang. Internet of Things).

To dlatego, że wraz z przewidywanym zahamowaniem wzrostu sprzedaży telefonów komórkowych w kolejnych latach, twórcy oprogramowania na system Android są zmuszeni szukać nowych rynków zbytu dla systemu operacyjnego firmy Google.

Wśród wielu potencjalnych możliwości można wymienić rynek tabletów, przenośnych konsol do gier, urządzeń przeznaczonych do noszenia na sobie (np. SmartWatch), sprzętu do automatyzacji infrastruktury domowej oraz przemysłowych systemów kontroli (ICS/SCADA).

W nadchodzącym roku Laboratorium FortiGuard Labs przewiduje więc odnotowanie pierwszych przypadków instalacji złośliwego oprogramowania na tego typu urządzeniach, szczególnie jeśli chodzi o wbudowane (ang. embedded) systemy ICS/SCADA. Zagrożone będą m.in. systemy automatyzacji infrastruktury domowej, pozwalające przejąć kontrolę nad zużyciem energii, temperaturą wewnątrz lodówek itp., a także oprogramowanie, w które wyposażone są panele sterowania z funkcją zdalnego logowania.