Lokalny operator z rejonu Krakowa poinformował o zakończeniu rozbudowy platformy ADSL, jaką eksploatuje w swojej sieci. Hor.net wdrożył koncentratory xDSL produkcji Zyxela. Hor.net jest dosyć unikalnym przykładem budowanej od 10 lat na infrastrukturze Telekomunikacji Polskiej sieci xDSL.

– Świadczone przez nas usługi opierają się na własnym sprzęcie i wykorzystują infrastrukturę miedzianą TP, którą dzierżawimy na podstawie umowy ramowej. Koncentratory xDSL były przez nas wykorzystywane już wcześniej (pierwsze wdrożenie to, rok 2001), ale opierały się one na starszych standardach transmisji. Oczywiście w tamtych latach nie było mowy o świadczeniu usług głosowych. W tej chwili, z uwagi na dzierżawienie od TP pełnej pętli abonenckiej, jesteśmy w stanie zapewnić klientowi zarówno usługę dostępu do internetu, jak i usługę telefonii stacjonarnej [w technologii VoIP – przyp. rpkom.pl] – mówi Zbigniew Sikora, dyrektor techniczny Hor.netu.

Podstawowym celem omawianego wdrożenia (koncentratory IES-1000 i IES-1248), było udostępnienie przez Hor.net symetrycznych łączy do 20 Mb/s w technologii SHDSL na użytek klientów biznesowych. Operator nie zdradza wartości wdrożenia.

Dzisiaj z sieci xDSL Hor.netu korzysta kilkuset abonentów. Operator jest hurtowym partnerem GTS Energis.