– Na koniec tego roku liczba smartfonów sięgnie 35 proc. wszystkich sprzedawanych na polskim rynku komórek – podaje firma badawcza Pyramid Research urywek danych z nieopublikowanej jeszcze prognozy dla polskiego rynku komórkowego. Wedle szacunków firmy badawczej oznaczałoby to, że w tym roku nabywców w Polsce znajdzie ok. 4,5 mln smartfonów (Pyramid Research nie podaje, jaką przyjmuje definicję tych urządzeń), a cały polski rynek telefonów komórkowych sięgnie prawie 13 mln urządzeń.

Pyramid Research przewiduje dalszy wzrost udziału smartfonów w polskim rynku komórkowym do ok. 60 proc. w 2015 r. Nie przewiduje natomiast znaczącego wzrostu samego rynku słuchawek w Polsce.

Pyramid Research uzasadnia swoje przewidywania danymi opublikowanymi ostatnio przez dwie polskie sieci: Orange i Play. Orange podał w raporcie za I kw. 2011 r., że sprzedał w tym okresie 236 tys. smartfonów. Rozdystrybuował te urządzenia razem z 28 proc. wszystkich nowych umów i prolongat post-paid. Play natomiast informował niedawno, że w I kw. smartfony stanowiły ok. 50 proc. wszystkich sprzedanych razem z jego usługami telekomunikacyjnymi telefonów.