Refarming pasma 700 MHz: Krajowy Plan Działań zaktualizowany

Publikacja: 31.07.2019 23:22

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało dziś zaktualizowany „Krajowy Plan Działań Zmiany Przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce”. Resort opisuje w dokumencie kolejne kroki potrzebne, aby cyfrowa telewizja naziemna zwolniła te częstotliwości na rzecz operatorów komórkowych. Wiadomo, że rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o derogację terminu, w którym ma się to wydarzyć na termin późniejszy o dwa lata (2022) niż KE wskazała pierwotnie wszystkim krajom członkowskim. Teraz pojawia się także częściowy harmonogram poszczególnych etapów przygotowań.

Najpóźniej do 6 sierpnia w Dzienniku Ustaw ma zostać opublikowane znowelizowane rozporządzenie ministra cyfryzacji w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych.

Jeden z ważniejszych elementów refarmingu 700 MHz – ustalenia z państwami ościennymi co do koordynacji wykorzystania tych częstotliwości ma nadal sporą wadę. Nadal brakuje porozumienia w tej sprawie z Rosją. Nie ma nawet informacji o planach Federacji Rosyjskiej w tej kwestii.

Nieco więcej wiadomo o podejściu Białorusi i Ukrainy, z którymi Urząd Komunikacji Elektronicznej zawarł porozumienia. „Na dzień podpisania wspomnianych porozumień Republika Białorusi i Ukraina nie podjęły jeszcze decyzji o dacie wyłączenia TV w paśmie 700 MHz” – czytamy w planie.

W podpisanych porozumieniach zawarto zapisy, iż Republika Białorusi do końca roku 2018 zdecyduje o terminie wyłączenia stacji nadawczych NTC w paśmie 700 MHz, ale do tej pory tego nie zrobiła.

W przypadku Ukrainy zostanie określony okres przejściowy wdrażania rekonfiguracji i zwalniania pasma 700 MHz w toku dalszych uzgodnień – podano. Informacja o planach tego kraju wobec „700tki” ma być znana w połowie 2020 r.

„W przypadku braku decyzji/zgody Republiki Białorusi i Ukrainy na zwolnienie pasma 700 MHz prowadzone uzgodnienia będą zmierzały do przestrojenia przygranicznych stacji nadawczych na kanały możliwie najmniej szkodliwe dla wykorzystywania systemów szerokopasmowych w Polsce” – czytamy.

Zanim nadawcy telewizyjni w całości oddadzą telekomom pasmo 700 MHz koniecne jest przeprowadzenie etapowej migracji kanałów na terenach południowo – zachodniej, zachodniej i północnej Polski w czasie umożliwiającym uruchomienie niezakłóconych usług szerokopasmowych w państwach sąsiednich – zapowiada MC.

Jedną z kwestii, która budzi emocje są koszty refarmingu 700tki. W Planie przewidziano, że instytucją odpowiedzialną za przygotowanie kalkulacji będzie resort cyfryzacji. Aby to było możliwe, Urząd Komunikacji Elektronicznej ma w ciągu 3 miesięcy na przygotowanie docelowego planu kanałowego multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu