O 87 proc. wzrosła w kwietniu liczba użytkowników urządzeń Blackberry w rękach użytkowników w pięciu największych krajach Unii Europejskiej (Niemcy, Wlk.Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania) – podała firma badawcza Comscore. Statystyka dotyczy pierwszych czterech miesięcy 2010 r. (styczeń- kwiecień). Liczba wszystkich terminali Blackberry w tych krajach szacowana jest na 4,6 mln.

Sprzedaż iPhone’ów wzrosła w omawianym okresie o 38 proc., ale nominalnie o 3,8 mln. Ich liczbę Comscore szacuje jest na 10 mln. Telefony z systemem operacyjnym Android są w rękach 1,8 mln posiadaczy, a ich liczba w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku wzrosła o 25 proc.

Najwolniej rosną udziały rynkowe smartfonów Nokii z systemem Symbian – o 18 proc. – ale fińska firma jest niedoścignionym liderem rynku. Z jej terminali korzysta 33 mln użytkowników, a w pierwszym kwartale przybyło ich ponad 5 mln. To najmniej w ujęciu procentowym, ale najwięcej pod względem nominalnej liczby terminali pośród wszystkich analizowanych przez Comscore producentów.

źr.Bloomberg