Wykupienie 45 proc. udziałów Vodafone w Verizon Wireless przez amerykańskiego partnera jest obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem – informuje agencja Bloomberg. Transakcja może mieć wartość 115 mld dolarów, bo tyle ma być wart pakiet (45 proc. udziałów) Vodafone’a w drugiej co do wielkości amerykańskiej sieci komórkowej.

Wedle Bloomberga zarówno Verizon Communications chce kupić, a Vodafone sprzedać te udziały. Jeden aby umocnić się na rosnącym amerykańskim rynku komórkowym, drugi aby realizować strategię sprzedaży udziałów w firmach, nad którymi nie ma pełnej kontroli i alokowania środków na bardziej perspektywiczne rynki krajów rozwijających się. Problemem jest zatem cena pakietu należącego do Vodafone. Tym bardziej, że Verizon uchodzi za najlepiej radzącą sobie sieć komórkową w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania obu stron są więc zapewne rozbieżne.

Negocjacje w sprawie przyszłości Verizon Wireless mają się toczyć od trzech lat i jak na razie bez rozstrzygnięć. Rozważane było również pełne połączenie obu – brytyjskiego i amerykańskiego – telekomów, ale zasady tej operacji wydają się dzisiaj jeszcze trudniejsze do ustalenia, niż objęcie pełnej kontroli przez Verizona nad siecią komórkową.

Wedle Bloomberga strony wracają w tym roku do rozmów na temat przyszłości sieci Verizon Wireless.