6 mln zł mają wynieść w tym roku przychody działu „Biznes” sieci kablowej [b]Aster[/b], która w ubiegłym tygodniu przejęła od giełdowej grupy [b]Mediatel[/b] (a ściślej: od jej spółki zależnej [b]Elterix[/b]) 100 proc. udziałów w [b]Mediatel4B[/b]. Firma ta, w grupie Mediatela, zajmowała się świadczeniem usług telekomunikacyjnych dla biznesu, przede wszystkim głosowych, w oparciu o infrastrukturę [b]Telekomunikacji Polskiej[/b] oraz własne łącza.

Obecnie przychody Astera z usług dla biznesu pochodzą ze sprzedaży dostępu do internetu (65 proc.), telefonii stacjonarnej (20 proc.), telefonii komórkowej (4 proc.), telewizji (11 proc.) Jak podaje spółka akwizycja [b]Mediatel4B[/b] pozwoli na zwiększenie przychodów z usług głosowych do 80 proc. całkowitych wpływów od klientów biznesowych.

Mediatel 4B, to dawna część grupy [b]eTel[/b]. Mediatel kupił tę spółką w grudniu 2007 r. za całkowitą kwotę około 3 mln euro. Aster za 100 proc. udziałów w niej płaci obecnie 15 mln zł (i to pod warunkiem, że kupujacy nie stwierdzi żadnych nieoczekiwanych zobowiązań).