Przegląd prasy – środa 15. czerwca

Publikacja: 15.06.2011 08:48

Dziennik Gazeta Prawna

UKE powtórzy przetarg na LTE

CEZ

Urząd Komunikacji Elektronicznej unieważnił przetarg na częstotliwości radiowe 1800 MHz. To efekt zaskarżenia decyzji przez PTC przed sądem i wyroku NSA. W 2007 r. konkurs wygrały spółki CenterNet i Mobyland, które w 2010 r. uruchomiły sieć internetową LTE 1800 MHz, która może być nawet kilkadziesiąt razy szybsza niż obecnie wykorzystywane przez krajowych operatorów komórkowych. Anna Streżyńska, prezes UKE, zapewnia, że unieważnienie przetargu nie wpłynie na działalność CenterNetu i Mobylandu. UKE wkrótce bowiem powtórzy przetarg na te częstotliwości.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=364490 (dostęp płatny)

Powstanie wspólny operator systemu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało projekt założeń ustawy o międzyresortowym operatorze systemu teleinformatycznego. Zgodnie z propozycjami resortu ma zostać utworzona państwowa osoba prawna, czyli Międzyresortowy Operator Systemu Teleinformatycznego. Będzie on świadczyć usługi telekomunikacyjne oraz dostarczać publiczne sieci telekomunikacyjne. MSWiA proponuje również stworzenie agencji, która będzie uprawniona do zawierania stosownych umów z samorządami, na mocy których agencja będzie uprawniona do administrowania sieciami telekomunikacyjnymi wybudowanymi przez te samorządy dla zaspokajania wewnętrznych potrzeb telekomunikacyjnych administracji samorządowej. Stworzenie nowych regulacji jest niezbędne ze względu na nowe projekty budowy sieci szerokopasmowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2015 roku. Integracja usług teleinformatycznych sektora publicznego jest jednym z warunków obecnie realizowanego programu Unii Europejskiej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=364361 (dostęp płatny)

Parkiet

TP: długie terminy to dobra wiadomość

Urszula Zielińska

Arbitrzy odrzucili wniosek Telekomunikacji Polskiej, by na razie nie rozpatrywać drugiego roszczenia DPTG. TP się nie martwi

http://archiwum.parkiet.com/artykul/708246_TP:_dlugie_terminy__to_dobra_wiadomosc.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

Apple poddał się Nokii. Ma zapłacić za złamanie patentów

Tomasz Grynkiewicz, reuters

Ciągnąca się dwa lata wojna patentowa między Nokią a Apple’em kończy się ugodą. Korzystną dla fińskiego koncernu – Apple ma zapłacić jednorazowe odszkodowanie, a później opłacać licencje.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9785069,Apple_poddal_sie_Nokii__Ma_zaplacic_za_zlamanie_patentow.html

Wielka fuzja w nawigacji – Garmin przejmuje Navigon

Tomasz Grynkiewicz, reuters

Jeden z czołowych producentów nawigacji Garmin przejmuje mniejszego konkurenta – niemiecką spółkę Navigon. Za ile? Nieoficjalnie mówi się o kwocie 50 mln euro

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9785361,Wielka_fuzja_w_nawigacji___Garmin_przejmuje_Navigon.html

Puls Biznesu

Nomura: Samsung wyprzedzi Nokię

DI

Samsung Electronics jeszcze w tym kwartale stanie się największym na świecie producentem smartfonów — twierdzą bankowcy z Nomury. W ten sposób zostanie zdetronizowana Nokia. Analitycy banku twierdzą ponadto, że w kolejnym kwartale Nokię pokona także Apple, napędzany doskonałą sprzedażą iPhone.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=319fd8e1-e2b9-4d5e-aba2-a95e3919f763&date=2011-06-14 (dostęp płatny)

Rywale uderzają w Solorza

Magdalena Wierzchowska

Oferty na Polkomtel złożone, czas na argumenty pozacenowe. Jeśli Zygmunt Solorz-Żak kupi Polkomtela, będzie miał połowę częstotliwości na rynku. To zaburzy konkurencję — uważa operator sieci Play. Do redakcji „Pulsu Biznesu” kilka dni temu trafiło pismo, w którym podnoszona jest kwestia możliwej koncentracji częstotliwości w rękach Zygmunta Solorza (jeśli przejmie Polkomtela). Zostało przygotowane przez jedną z renomowanych kancelarii prawnych z Warszawy, a jego docelowym adresatem ma być UOKiK. Na razie jednak w urzędzie nic o nim nie wiedzą.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=63af71d6-c792-444b-acc3-bc2595dfe9f5&date=2011-06-14 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Pasma nie przeszkodzą w walce o Plusa

Urszula Zielińska

Zygmunt Solorz-Żak nie boi się, że straci Polkomtela przez zbyt dużą liczbę częstotliwości. – Nie ma czegoś takiego jak rynek częstotliwości – powiedział „Rz” Zygmunt Solorz-Żak pytany, czy nie obawia się, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zezwoli mu na przejęcie Polkomtelu w związku z tym, że firmy przez niego kontrolowane razem z siecią Plus miałyby najwięcej pasma radiowego w kraju. A to, że jego pozycja byłaby silna, wynika z wyliczeń P4, operatora sieci Play, publikowanych przez serwis rpkom.pl.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1056724_Pasma_nie_przeszkodza_w_walce_o_Plusa.html (dostęp płatny)

Spory TP z Duńczykami potrwają przynajmniej do 2013 roku

Urszula Zielińska

Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu wyznaczył odległe terminy rozstrzygnięcia kolejnej fazy sporu między TP a duńską firmą DPTG Jak poinformował wczoraj właściciel DPTG – GN Store Nord, 10 czerwca Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu oddalił wniosek Telekomunikacji Polskiej o zawieszenie postępowania dotyczącego tzw. drugiej fazy polsko-duńskich rozliczeń z tytułu podziału zysków światłowodu wybudowanego przez DPTG dla prawnego poprzednika TP.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1056718_Spory_TP_z_Dunczykami_potrwaja_przynajmniej_do_2013_roku.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

UKE powtórzy przetarg na LTE

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów