Największa brytyjska sieć kablowa zadeklarowała przeprowadzenie udanych testów transmisji danych w sieci dostępowej o przepustowości 1,5 Gb/s i wdrożenie jej , jako komercyjnej usługi, „kiedy abonenci wyrażą zainteresowanie”.

Operator nie podał w bieżących komunikatach na jakiej technologii zamierza osiągnąć takie przepływności. Pod koniec lata jednak informował o przeprowadzanych w Londynie testach adekwatnych rozwiązań Cisco. Jest to oparta na platformie DOCSIS 3.0 technologia umożliwiająca kombinowanie wielu strumieni danych do jednego modemu abonenckiego.

Deklaracja Virgin Media o komercyjnej usłudze 1,5 Mb/s ma z pewnością charakter promocyjno-marketingowy. Od kilku miesięcy na brytyjskim rynku dostępowym trwa wyścig, głównie pomiędzy Virgin Media i BT, o klientów wysokoprzepustowych usług dostępowych. Na początku tego roku Virgin deklarowało wprowadzenie w 2011 r. usług o przepływności 400 Mb/s, których jednak jeszcze w ofercie operatora nie ma. Dzisiaj maksymalna prędkość (dostępna dla 30 proc. HP), to 100 Mb/s. BT natomiast sprzedaje, jako topowe, usługi VDSL2 o przepływności 40 Mb/s.