Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 6 marca

Publikacja: 06.03.2018 07:30

Im więcej reklamy, tym mniej abonamentu dla TVP
Po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w zamian za pomoc publiczną TVP ograniczy spoty reklamowe.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1108967,mniej-abonamentu-dla-tvp-za-wiecej-reklam.html (dostęp płatny)

E-oświadczenia zamiast nieczytelnych skanów
Deklaracje majątkowe osób pełniących funkcje publiczne będą składane i kontrolowane przez CBA w centralnym systemie elektronicznym.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1109012,deklaracje-majatkowe-beda-skladane-przez-e-oswiadczenia.html (dostęp płatny)

Handel w sieci ciągle niegotowy na RODO
Tylko co dwudziesty z 29 tys. e-sklepów jest dostosowany do nowych wymogów. Spóźnialscy ryzykują: mogą dostać karę do 20 mln euro.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1108960,handel-w-sieci-a-rodo.html (dostęp płatny)

Zgody marketingowe mogą trafić do kosza. A wtedy budowanie biznesu od nowa
Zewsząd słychać głosy, że wiele firm po 25 maja nie będzie mogło używać swoich baz marketingowych. A wszystko za sprawą unijnego rozporządzenia RODO, które dla pozyskanych wcześniej zgód na przetwarzanie danych osobowych ustanawia nowe kryteria. Zgody, które ich nie spełnią, stracą ważność. Stąd w biznesie zrozumiały popłoch.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1108704,zgody-marketingowe-bazy-danych-firm-a-rodo.html (dostęp płatny)

Parkiet

Innowacyjne pomysły weryfikuje rynek
Rozmowa z profesorem Aleksandrem Nawratem, zastępcą dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. http://archiwum.parkiet.com/artykul/797133_Innowacyjne_pomysly_weryfikuje_rynek.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Planet Cash jedzie do Chorwacji
IT Card, która budowę sieci bankomatów rozpoczęła w 2014 r. od przejęcia 300 maszyn marki Planet Cash4you, ma ich już 3,6 tys. i obsługuje kolejne 2,6 tys., m.in. w sektorze spółdzielczym. Teraz spróbuje sił za granicą. Wiosną postawi bankomaty na Bałkanach, a potem ruszy do Czech i na Słowację.
https://www.pb.pl/planet-cash-jedzie-do-chorwacji-907160 (dostęp płatny)

Trzeba się przygotować na przemysł 4.0
Polska jest w grupie liderów, którzy mają szansę skorzystać na transformacji produkcji, ale ma sporo do zrobienia. U progu czwartej rewolucji przemysłowej World Economic Forum i AT Kearney zbadały stan przygotowania stu krajów świata do nadchodzących zmian. Polska znalazła się wśród 25 czołowych krajów, które są dobrze przygotowane. Badanie obejmuje dwa wymiary: strukturę produkcji, na którą składa się skala i złożoność sektora produkcyjnego, oraz dźwignie produkcji, które mogą okazać się decydujące w przyszłości.
https://www.pb.pl/trzeba-sie-przygotowac-na-przemysl-4-0-907149 (dostęp płatny)

PeP przejmuje PayLane
Polskie ePłatności wzmacniają pozycję i poszerzają zakres usług w internecie: będą akceptować płatności internetowe.
https://www.pb.pl/pep-przejmuje-paylane-907141 (dostęp płatny)

Roboty skracają czas obsługi reklamacji
Wybrane wnioski reklamacyjne klientów Banku Zachodniego WBK, dzięki uruchomionym robotom w procesach bankowych, są rozpatrywane w ciągu kilku godzin a nie kilku dni.
https://www.pb.pl/roboty-skracaja-czas-obslugi-reklamacji-907134 (dostęp płatny)

Apple otwiera kliniki dla swoich pracowników
Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo znana jest z hucznych premier swoich produktów. Najnowszy pomysł ujawniła po cichu. Ostatni pomysł Apple’a, który nie przykuł takiej uwagi mediów jak najnowsze iPhone’y czy kolejne komputery Mac, to AC Wellness. Sprawa dotyczy pracowników giganta technologicznego, którzy w kalifornijskim raju budują najbardziej pożądane gadżety świata. Apple pochwalił się, że otwiera dwie kliniki dla członków swojej załogi i ich rodzin. Rekrutacja zespołu medycznego trwa, a pacjenci będą przyjmowani od wiosny.
https://www.pb.pl/apple-otwiera-kliniki-dla-swoich-pracownikow-907122 (dostęp płatny)

Policja szuka 600 „koparek”
Islandzka policja poszukuje 600 komputerów wykorzystywanych do tzw. wykopywania bitcoinów, które zostały skradzione podczas czterech włamań dokonanych od grudnia do stycznia.
https://www.pb.pl/policja-szuka-600-koparek-907120 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

E-sportem i grami pasjonuje się już co dziesiąty Polak

Choć sprzedaż komputerów zniżkuje – w 2017 r. zmalała o 3 proc. – o kryzysie nie ma mowy. Branżę napędza popyt na drogie urządzenia do cyfrowej rozrywki: w Polsce od pięciu lat rośnie średnio o 22 proc. rocznie.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367942-E-sportem-i-grami-pasjonuje-sie-juz-co-dziesiaty-Polak.html (dostęp płatny)

Polskie ePłatności mocno inwestują w online
Jeden z wiodących graczy na rynku bezgotówkowych płatności w naszym kraju, rzuca wyzwanie PayU, Przelewom24 i DotPay. PeP przejął właśnie gdańską firmę PayLane, która od ponad 10 lat rozwija się w segmencie płatności internetowych. Jarosław Mikos, prezes PeP, nie ujawnia wartości transakcji. Tłumaczy, że akwizycja to odpowiedź na trend związany z coraz częstszymi zakupami w sieci.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367964-Polskie-ePlatnosci-mocno-inwestuja-w-online.html (dostęp płatny)

Cyfrowa opieka zdrowotna oczami polskich i amerykańskich pacjentów
Pacjenci mają duże oczekiwania związane z cyfryzacją, bo oznacza ona lepszy dostęp do usług medycznych. Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce postępuje. W 2020 roku znikną papierowe recepty i zwolnienia, a dokumentacja medyczna będzie prowadzona w postaci elektronicznej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367832-Cyfrowa-opieka-zdrowotna-oczami-polskich-i-amerykanskich-pacjentow.html (dostęp płatny)

Cyfrowa przyszłość podatków pod lupą
Cyfryzacja zmienia sektor finansowy. Niesie ze sobą wiele szans, ale też i wyzwania. Rachunkowość, księgowość i podatki mają zupełnie inne oblicze niż jeszcze kilkanaście lat temu. To m.in. o tych właśnie kwestiach będą dyskutować eksperci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej 13 marca podczas Regionalnej Konferencji Podatkowej. To cykliczna impreza, organizowana od 13 lat przez amerykańskie izby handlowe z naszego regionu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367835-Cyfrowa-przyszlosc-podatkow-pod-lupa.html (dostęp płatny)

Cyfryzacja medycyny w Polsce wreszcie nabiera tempa
Rozwój e-zdrowia może przynieść oszczędności rzędu 0,35 proc. PKB. Szacunki dotyczące wartości rynku telemedycznego mocno się różnią. W ujęciu szerokim – rozumianym jako technologie komunikacyjne w szpitalach i narzędzia do zdalnego badania i rehabilitacji – rynek ten może być wart nawet 6–8 mld zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367831-Cyfryzacja-medycyny-w-Polsce-wreszcie-nabiera-tempa.html (dostęp płatny)

Jak uniknąć drakońskich kar
Jesienią ubiegłego roku Uber przyznał się do wycieku danych osobowych 57 mln klientów. Fakt ten utrzymywany był w tajemnicy przez rok. Technologiczny gigant potwierdził, że zapłacił hakerom okup w wysokości 100 tys. dol. za usunięcie wykradzionych danych.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367834-Jak-uniknac-drakonskich-kar.html (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza na szpitalną scenę
Zaawansowane algorytmy zyskują na znaczeniu. Beneficjentami są pacjenci i cała gospodarka. Poprawa dostępu do opieki medycznej, lepsza diagnostyka oraz znacząca redukcja kosztów – to tylko niektóre z korzyści, płynących z zastosowania zaawansowanych algorytmów. Pełne wdrożenie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI) może zwiększyć wydajność personelu pielęgniarskiego o 40–50 proc. oraz zmniejszyć wydatki na ochronę zdrowia w Polsce o 0,3–0,6 proc. PKB – podaje firma McKinsey&Company.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1367833-Sztuczna-inteligencja-coraz-smielej-wkracza-na-szpitalna-scene.html (dostęp płatny)

Im więcej reklamy, tym mniej abonamentu dla TVP
Po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w zamian za pomoc publiczną TVP ograniczy spoty reklamowe.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1108967,mniej-abonamentu-dla-tvp-za-wiecej-reklam.html (dostęp płatny)

E-oświadczenia zamiast nieczytelnych skanów
Deklaracje majątkowe osób pełniących funkcje publiczne będą składane i kontrolowane przez CBA w centralnym systemie elektronicznym.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1109012,deklaracje-majatkowe-beda-skladane-przez-e-oswiadczenia.html (dostęp płatny)

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży