Dwa przetargi na wolne częstotliwości radiowe w zakresie 1800 MHz w przyszłym roku, to jedna z koncepcji, jaką rozważa dzisiaj Urząd Komunikacji Elektronicznej. – Osobno na większą paczkę częstotliwości 10 MHz i osobno na trzy mniejsze po 5 MHz każda. Być może pierwsza pójdzie pod młotek ta duża, a później operator, który ją dostanie będzie miał jeszcze czas, aby się zastanowić, czy potrzeba mu więcej tego pasma – mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.

Wedle jej słów w tym pierwszym przetargu jedną z kluczowych kwestii, jaka wpłynie na wynik, powinna być kwestia konkurencji rynkowej, a z tego powodu przewidywane wpływy z przetargu raczej nie będą wysokie. – Chcemy, aby ta paczka dostała się podmiotowi, który nie posiada pasma 1800 MHz, albo wręcz podmiotowi nowemu – mówi Anna Streżyńska.

Druga aukcja na zasoby w paśmie 1800 MHz przeprowadzona byłaby już na bardziej komercyjnych zasadach z większa rolą zadeklarowanej opłaty za rezerwację.

Na początku 2012 r. UKE rozpocznie wstępne konsultacje z rynkiem, których efektem ma być wypracowanie właściwej dokumentacji przetargowej (która również przejdzie konsultacje).

Jutro rpkom.pl opublikuje wywiad z Anną Streżyńską m.in. na temat przetargu 1800 MHz, procesu separacji funkcjonalnej Telekomunikacji Polskiej i planów aktualnej szefowej UKE po odejściu z urzędu