Przegląd prasy – środa 23 kwietnia

Publikacja: 23.04.2014 07:30

Trudny debiut Telewizji Fokus

Od poniedziałku widzowie naziemnej telewizji cyfrowej będą mogli oglądać dodatkowy kanał. Startuje program edukacyjno-poznawczy…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=480127 (dostęp płatny)

Polskie Inwestycje Rozwojowe zaczynają kusić samorządy

Wabikiem dla gmin mają być 2 mld zł, które rządowa spółka zamierza zainwestować na rozruszanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego w regionach. Podlegająca Ministerstwu Skarbu Państwa spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe miała być odpowiedzią rządu na spowolnienie gospodarcze. Ma inwestować m.in. w energetykę, rozbudowę telekomunikacji i przemysłu, transport czy infrastrukturę samorządową. Choć działa od czerwca 2013 r., efekty ma skromne: 47 projektów (inwestycji bezpośrednich) jest analizowanych, 7 wstępnie zaakceptowanych, a żaden nie doczekał się realizacji. Zirytowany premier w ubiegłym tygodniu pogroził palcem ministrowi skarbu. – Oczekiwałbym szybszego angażowania środków, jakie są w dyspozycji PIR – stwierdził szef rządu. Na reakcję nie musiał długo czekać.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=480047 (dostęp płatny)

Sąd powinien sprawdzić, kto miał dostęp do sieci WiFi

Orzeczenie Skład orzekający musi wziąć pod uwagę, że router, z którego przesłano szkalujący kogoś internetowy wpis, był…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=480080 (dostęp płatny)

Macrologic przyspieszy w kolejnych kwartałach

Producent aplikacji dla przedsiębiorstw (ERP) rozczarował wynikami za I kwartał. W całym roku zwiększy jednak sprzedaż o kilka procent i co najmniej utrzyma zeszłoroczne marże.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/755894_Macrologic_przyspieszy_w_kolejnych_kwartalach.html (dostęp płatny)

Marki z tradycjami mają szansę

Może przypadkowo, ale od kiedy duża komórka wróciła na salony jako phablet, konsumenci cieplej myślą o aparatach producentów historycznych „cegieł”. Pierwsze wspomnienie telefonu komórkowego przywołuje duże, ciężkie aparaty, którym przypisano określenie „cegła”. Wyszły z linii produkcyjnych takich koncernów jak Nokia, Motorola czy Alcatel.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/755919_Marki_z_tradycjami__maja_szanse.html (dostęp płatny)

200 etatów w centrum Nokii

Nokia Solutions & Networks, pracująca nad technologią 5G, ubiega się o kolejny rządowy grant.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3653890,87919,200-etatow-w-centrum-nokii (dostęp płatny)

Nowa wartość GIS

U podstaw działań twórców idei Systemów Informacji Geograficznej (z ang. GIS) leży przekonanie, że geografia jest nauką, która prowadzi do lepszego zrozumienia otaczającego nas świata.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3653947,28845,nowa-wartosc-gis (dostęp płatny)

Co piąty Polak jest piratem

Ponad 7 mln, czyli 20 proc. Polaków regularnie korzysta z serwisów internetowych oferujących nielegalny dostęp do treści wideo.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3653940,98156,co-piaty-polak-jest-piratem (dostęp płatny)

Do kina ze smartfonem zamiast psa przewodnika

Aplikację, która pozwoli niewidomym uczestniczyć w seansach filmowych w każdym kinie, przygotowuje Fundacja Audiodeskrypcja.  – Staramy się, aby aplikacja działała już od jesieni. Potrzebujemy na jej opracowanie dwóch miesięcy i ?100 tys. zł. Do 27 maja zbieramy pieniądze na portalu Wspieram.to – powiedział „Rz” Tomasz Strzymiński,  prezes  fundacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1239951-Do-kina-ze-smartfonem-zamiast-psa-przewodnika.html (dostęp płatny)

Cyfrowe radio naziemne to „nieokreślona korzyść”

Zamówiony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w prywatnej firmie raport analizujący rynek cyfrowego radia naziemnego okazał się miażdżący dla inicjatorów tego pomysłu w Polsce.  Konkluzje, którymi kończy się 90-stronicowy raport agencji Quest (z grupy Starcom MediaVest), mogą stać się dodatkowymi argumentami dla przeciwników wprowadzania cyfrowego radia naziemnego DAB+ w Polsce.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1240005-Cyfrowe-radio-naziemne-to-„nieokreslona-korzysc”.html (dostęp płatny)

Kino mocniej wkroczy do domów

TCL i Imax rewolucjonizują sposób oglądania filmów. Udostępnią je w dniu premiery na małym ekranie.  Chiński TCL, trzeci na świecie producent telewizorów, dogadał się z siecią Imax. W ramach współpracy będzie sprzedawać profesjonalne zestawy kina domowego firmowane przez Imax, wraz z nowatorską usługą dostarczania filmów online. W efekcie już w przyszłym roku nie będzie potrzeby wychodzenia z domu, by zobaczyć najnowszą hollywoodzką produkcję.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1240002-Kino-mocniej-wkroczy-do-domow.html (dostęp płatny)

Fundusz Alinda przedstawia się politykom

Pierwszy obecny już u nas międzynarodowy fundusz infrastrukturalny szuka możliwości współpracy z polskim rządem.  W Polsce przebywa w tym tygodniu Christopher Beale, partner i założyciel Alinda Capital Partners, pierwszego funduszu infrastrukturalnego, który zdecydował się na inwestycje w naszym kraju.  Fundusz prowadzony przez Beale’a od kilku miesięcy jest właścicielem EmiTela, operatora sygnału telewizyjnego i radiowego, który zamierza startować w aukcji częstotliwości 800/2600 MHz (tzw. aukcja LTE) i konkurować o pasmo z…

http://archiwum.rp.pl/artykul/1240019-Fundusz-Alinda-przedstawia-sie-politykom.html (dostęp płatny)

E-pułapki do uniknięcia

Elektronicznych PIT nie wysyła się zwykłym e-mailem. Trzeba pobrać specjalną aplikację ze strony e-deklaracje.gov.pl.  Jak podaje Ministerstwo Finansów, w  tym roku z elektronicznej formy złożenia zeznania skorzystało już ok.  4 mln podatników. Wypełnianie i wysyłka takich deklaracji bywają szybsze i prostsze  niż deklaracji tradycyjnych. Zdarzają się jednak niespodzianki, z którymi nie wszyscy dają sobie radę.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1240037-E-pulapki-do-unikniecia.html (dostęp płatny)

Antypracownicza zmowa w Dolinie Krzemowej

Nie podbierać pracowników, nie oferować wyższych pensji – takie nielegalne porozumienia mieli zawrzeć między sobą giganci z Kalifornii. Odszkodowanie dla 64 tys. pracowników może sięgnąć 3 mld dol. Prawnicy wynajęci przez pięciu byłych pracowników kilku amerykańskich firm technologicznych w imieniu 64 tys. innych pracowników tych spółek wnieśli do sądu w San José pozew cywilny przeciw Google’owi, Apple’owi, Intelowi i Adobe, Intuit, Pixarowi i Lucasfilm. Spółki miały w latach 2005-09 zawierać tajne i nielegalne porozumienia, które nie pozwalały podbierać sobie pracowników ani też kusić ich wyższymi pensjami.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15837766,Antypracownicza_zmowa_w_Dolinie_Krzemowej.html

Trudny debiut Telewizji Fokus

Od poniedziałku widzowie naziemnej telewizji cyfrowej będą mogli oglądać dodatkowy kanał. Startuje program edukacyjno-poznawczy…

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą