Kanadyjski Watson Pharmaceuticals uzgodnił przejęcie farmaceutycznej firmy Actavis za 4,25 mld euro – poinformowały te spółki. Z rynkiem telekomunikacyjnym ma ona tyle wspólnego, że Actavis to jedna z głównych inwestycji portfelowych Novatora, funduszu islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona, który w Polsce posiada blisko 50-proc. pakiet udziałów P4, operatora sieci Play.

Teoretycznie Novator mógłby wykorzystać gotówkę na inwestycje w Polsce. Tym bardziej, że zgodnie z doniesieniami agencji Reuters, jeden z właścicieli Playa (50,3 proc. udziałów ma grecki wehikuł Tollerton) miałby być w gronie funduszy private equity zainteresowanych przejęciem kontroli nad Netią (jej wartość na giełdzie to 2,29 mld zł).

Tyle teoria, bo żaden z funduszy wskazanych przez agencję nie odniósł się do informacji.

Dodatkowo, nie jest jasne, jaka część z powyższych 4,25 mld euro przypadnie w udziale właśnie Novatorowi.

To efekt braku informacji, jaki pakiet akcji Actavisu Novator posiada obecnie. Ostatnie komunikaty wskazują, że w 2007 r. fundusz zdjął farmaceutyczną firmę z giełdy obejmując 90-proc. pakiet. Brakuje tez szczegółowych informacji na temat sytuacji finansowej samego Thora Bjorgolfssona i jego zobowiązań. Depesze Reutersa z 2011 r. wskazywały, że miliarder i Actavis zawarli umowę z Deutsche Bankiem, pozwalającą zredukować długi zarówno firmie farmaceutycznej jak i te osobiste miliardera. Islandczyk cytowany przez Reutersa mówił wówczas, że w zamian spędzi wiele lat pracując na rzecz swoich kredytodawców.