Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu wspólnotowego programu ratunkowego dla ofiar wypadków drogowych. W związku z tym producenci nowych aut, wprowadzanych na rynek od października 2015 roku, zobowiązani będą do instalowania systemu eCall łączącego się ze służbami ratowniczymi.

Automatycznie wybierany numer ratunkowy będzie aktywowany podczas poważnego zdarzenia drogowego. Służby dostaną informację o lokalizacji zdarzenia, co ma przyspieszyć ich dotarcie na miejsce zdarzenia na terenach miejskich o 40 proc.. Zgodnie z założeniami czas dotarcia do poszkodowanych poza aglomeracjami ma skrócić się o połowę. KE szacuje, że system może uratować 2,5 tysiąca ludzi rocznie. Działania mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na interwencję ratowników są częścią programu mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących samochodami po krajach Unii Europejskiej.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiadająca za agendę cyfrową, po zatwierdzeniu projektu eCall podkreślała, że technologię służące człowiekowi w stanach zagrożenia zdrowia i życia, umożliwiające szybkie i skuteczne powiadamianie służb ratunkowych obrazują prawdziwą wartość nowoczesnych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych. Zainstalowane w pojazdach systemy pokładowe, działające poprzez bezprzewodową transmisję danych, będą służyły nie tylko potrzebom systemu ratunkowego eCall.

Mają szansę znaleźć zastosowanie w usługach umożliwiających odszukiwanie i odzyskiwanie skradzionych pojazdów czy informowania o natężeniu ruchu drogowego i zdarzeń drogowych. Statystyki pokazują, że w 2012 roku na terenie Wspólnoty zginęło 28 tysięcy osób, a ponad 1,5 miliona zostało rannych w incydentach drogowych.