Niemcy i Wielka Brytania będą pracować wspólnie nad uruchomieniem internetu w superszybkiej technologii 5G – zapowiedział brytyjski premier David Cameron, podczas otwarcia targów CeBIT w Hanowerze. Podczas uroczystości towarzyszyła mu Angela Merkel, premier Niemiec.

– Taka sieć umożlwi pobranie filmu o pojemności 800 MB w czasie krótszym niż jedna sekunda. W sieciach 4G dziś zajmuje to 40 sekund – mówił Cameron.

Brytyjski premier dodał, że to ma pozwolić stać się  Niemcom i Wielkiej Brytanii najbardziej ucyfrowionymi krajami w grupie największych państw świata (G8). Merkel i Cameron przypomnieli, że na podobny cel, tj. rozwój sieci 5G, Korea Płd chce wyasygnować w najbliższych latach 1,1 mld euro.

Nad wdrożeniem technologii 5G w Wielkiej Brytanii i w Niemczech pracować mają Uniwersytet w Dreźnie, King’s College University  w Londynie i brytyjski Uniwersytet w Surrey. Według Merkel i Camerona  brytyjsko—niemiecka współpraca na polu telekomunikacji dotyczyć też będzie  wspierania planowanego w UE zniesienie opłat raomingowych oraz  internetu rzeczy.