Od października operatorzy krajowi i międzynarodowi będą mogli korzystać z łącza Exatela przesyłającego ruch głosowy i dane na linii Warszawa-Frankfurt – podał operator.

System bazuje na rozwiązaniu DWDM o pojemności 80 kanałów, z których każdy może przenieść 100 Gbps. Jeden taki kanał pozwala na jednoczesne obsłużenie 3 milionów rozmów telefonicznych. Zsumowana przepustowość 80 kanałów umożliwia na przykład   przesłanie 6000 filmów jakości DVD w ciągu jednej minuty. To tyle, ile amerykański przemysł filmowy produkuje przez prawie 7 lat.

Łącze jest uzupełnieniem istniejącej infrastruktury Exatel, która już teraz przez Warszawę łączy Litwę z Czechami łączami o przepustowości 100 Gbps.

– Już dziś Exatel ma wiele punktów styku z operatorami rosyjskimi, litewskimi, białoruskimi i ukraińskimi i tranzytuje ruch na zachód Europy. Budowa własnego systemu transmisyjnego pozwoli na skuteczne obsłużenie rosnącego ruchu i zagwarantowanie odpowiedniej jakości obsługi, która jest cechą wyróżniającą Exatel na rynku – brzmi część wypowiedzi Wojciech Pomykała, prezes Exatela z komunikatu prasowego.

Operator uważa, że uruchomienie połączenia pozwoli na tranzyt ruchu najkrótszą drogą do Frankfurtu przy minimalnych opóźnieniach czasowych, co jego zdaniem jest szczególnie ważne m.in. dla klientów z sektora finansowego.