Podczas pierwszego dnia konferencji Media Summit wiele osób czekało na wystąpienie ojca Tadeusza Rydzyka. Dyrektor Radia Maryja jednak się nie pojawiał osobiście,  przekazał natomiast list organizatorom konferencji, który w jego imieniu przeczytała przedstawicielka fundacji Lux Veritatis.

Ojciec Tadeusz Rydzyk odniósł się w nim do procesu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce. Ostro skrytykował ona organy regulacyjne (KRRiT oraz UKE), które nadzorują ten proces. Jego zdaniem przy podejmowanych decyzjach kierują się one wyłącznie kryteriami politycznymi i ekonomicznym, pomijając np. aspekty społeczne. Dlatego nieprzyznanie miejsca na multipleksie pierwszym dla TV Trwam uznaje on za działanie antyspołeczne i kolejny przejaw dyskryminacji mediów katolickich. Według redemptorysty decyzja ta pogłębia brak pluralizmu medialnego w Polsce i ogranicza demokratyczny ład w naszym kraju.

Zdaniem Tadeusza Rydzyka państwo generalnie źle prowadzi cały proces cyfryzacji telewizji i nie przygotowało odpowiednio do tego społeczeństwa. W jego ocenie „gotowość społeczeństwa” na przejście z telewizji analogowej na cyfrową jest bardzo niska – brakuje wiedzy na ten temat, duża część społeczeństwa nie ma środków finansowych na kupno nowej anteny czy dekodera, a państwo nie uruchomiło środków na walkę wykluczeniem cyfrowym.