Przegląd prasy – poniedziałek 5 listopada

Publikacja: 05.11.2012 08:04

Kcell na londyńską giełdę

Daniel Thomas

Zainteresowanie inwestorów na londyńskim parkiecie spółkami z dawnego Związku Radzieckiego przetestuje oferta publiczna drugiego już operatora komórkowego z tego obszaru. Oficjalny komunikat w tej sprawie spodziewany jest w ciągu miesiąca. Kcell – największa kazachska sieć komórkowa – zaoferuje 25 proc. swoich akcji za ok. 500 mln funtów.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/cee7e08e-250d-11e2-86fb-00144feabdc0.html#axzz2BKCxHLxT (dostęp po zalogowaniu)

Sieci komórkowe szukają oszczędności

Michał Fura

Taryfa no limit może uderzyć po kieszeni klientów, którzy z niej nie korzystają. Przez spadek przychodów spowodowany ofertami no limit operatorzy szukają sposobu załatania powstałej dziury. Pod nóż pójść może część promocji i bonusów w ofertach dla tych klientów, których nie stać na no limit.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=429143 (dostęp płatny)

50 mld zł dzięki większej konkurencji

Michał Fura

Urząd Komunikacji Elektronicznej powinien realizować interes klientów – mówi Andrzej J. Piotrowski. A sposób przeprowadzenia przetargu na częstotliwości pod szybki internet LTE temu interesowi nie służy. Powiedział Pan, że Urząd Komunikacji Elektronicznej „schrzanił” przetarg na częstotliwości 1800 MHz pod szybki mobilny internet. Dlaczego? – Za ostro? Może pora przypomnieć, że regulator jest po to, by realizować interes nasz, czyli klientów. Jest nim korzystanie z coraz tańszych i coraz lepszych usług. A to zapewnić może tylko większa konkurencja. Niestety, formuła, w jakiej przeprowadzany jest przetarg na pasmo 1800 MHz, nie przyczyni się do jej zaostrzenia.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=429137 (dostęp płatny)

Zadyszka po pięciu latach

Michał Fura

Po długim okresie wzrostu dzięki sprzedaży stacjonarnego internetu Mirosław Godlewski musi przestawić Netię na inne tory. Dotychczasowa formuła zaczęła się wyczerpywać. Gdy Mirosław Godlewski chodzi po swoim gabinecie w tę i we wtę przez dłuższy czas, najpewniej rozmawia telefoniczne z Benem Dusterem, przewodniczącym rady nadzorczej Netii. W taki sposób panowie często prowadzą rozmowy na temat przyszłości spółki. A wyzwań nigdy nie było tak wiele jak teraz.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=429122 (dostęp płatny)

Dotacja wypłacona, ale maleją stare koszty

Iwona Jackowska

Po otrzymaniu dotacji podatnik musi zmniejszyć koszty uzyskania przychodów i zarazem zwiększyć zaliczki na podatek dochodowy za te okresy rozliczeniowe, w których wykazał zawyżone koszty. Nie może ich skorygować tylko przy rozliczaniu miesiąca, w którym wypłacono mu pieniądze. Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej podatnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i realizuje projekt dofinansowany z pieniędzy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=135869# (dostęp płatny)

Nowa technologia nie przysporzyła Plusowi klientów

Urszula Zielińska

Spółki kontrolowane przez Zygmunta Solorza-Żaka: komórkowa sieć Plus i platforma Cyfrowego Polsatu jako pierwsze w kraju zaczęły sprzedaż dostępu do sieci w nowoczesnej technologii – LTE – i mocno ją promują.– Pokazujemy, że jesteśmy gotowi do wzrostu, a oferta obu firm się uzupełnia. Technologia komórkowa LTE dojrzała do etapu, w którym odpowiada przewidzianemu dla niej standardowi – mówił dwa tygodnie temu o nowych propozycjach dla klientów Wojciech Pytel, wiceprezes Polkomtela.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1169889_Nowa_technologia_nie_przysporzyla_Plusowi_klientow.html (dostęp płatny)

Rośnie chmura danych i ruch w całym internecie

Aleksandra Stanisławska

Transfer danych w chmurze zwiększy się sześciokrotnie do 2016 roku – pokazuje raport firmy Cisco. Tylko w 17 proc. to zasługa zwykłych internautów. Raport „Cisco Global Cloud Index” przewiduje, że ilość danych przetwarzanych w chmurze w ciągu roku wzrośnie z 683 eksabajtów w 2011 do 4,3 zetabajta do roku 2016. Z rozwiązań chmurowych korzysta już 42 proc. polskich dużych i średnich przedsiębiorstw, a 9 proc. planuje wdrożyć tę technologię do końca 2012 r.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1169890_Rosnie_chmura_danych__i_ruch_w_calym_Internecie.html (dostęp płatny)

Solorz-Żak o przyszłości: mam wizję inteligentnego domu

Urszula Zielińska

Miliarder chce zarabiać, dostarczając Polakom wszystkie podstawowe usługi. Mówi o tym w wywiadzie dla „Bloomberg BusinessWeek”. – Mam wizję tzw. inteligentnego domu. Będziemy oferować klientowi wszystko: Internet, telefon, telewizję – tak przyszłość swego biznesu widzi Zygmunt Solorz-Żak, prezes i właściciel Plusa. 9 listopada minie rok od dnia, gdy Solorz-Żak sfinalizował przejęcie Polkomtelu, operatora sieci Plus. Telekom został wtedy wyceniony na 18,1 mld zł, a miliarder zapłacił za niego w gotówce ponad 15 mld zł, pożyczając na światowym rynku równowartość 14 mld zł. Większość spłaci dzięki pieniądzom, jakie wypracowuje Polkomtel.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1169903_Solorz-Zak_o_przyszlosci:_mam_wizje_inteligentnego_domu.html (dostęp płatny)

Podatkowe kłopoty z wynagradzaniem wiernych klientów

Paweł Barnik, Agniaszka Pabiańska

Według najnowszych interpretacji organów skarbowych, nabywca kompleksowej usługi marketingowej polegającej na obsłudze programu lojalnościowego nie odzyska w całości podatku naliczonego. Jeszcze do niedawna organy podatkowe – ku radości podatników – uznawały, że faktury wystawiane przez podmioty zarządzające programem lojalnościowym (jak agencje reklamowe) uprawniały nabywcę do odliczenia podatku naliczonego w całości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1169816_Podatkowe_klopoty_z_wynagradzaniem_wiernych_klientow.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu