– Operacyjnie jesteśmy już gotowi do wdrożenia protokołu DOCSIS 3.0 i zaoferowania na szeroką skalę łącz o przepływności większej niż 100 Mb/s – stwierdziła Joanna Pasynkiewicz, wiceprezes Aster. Firma ma jednak wątpliwości co do popytu na tak szybkie łącza. – Wdrożymy ten pakiet do regularnej sprzedaży, o ile klienci będą tego rzeczywiście potrzebować – dodała wiceprezes Aster. Swoim klientom biznesowym firma oferuje m.in. symetryczne łącza o przepływności nawet 200 Mbit/s.

Przyspieszać chce także Vectra SA. – Do zwiększania prędkości Internetu podchodzimy odpowiedzialnie, tzn. chcemy dawać abonentom te prędkości, które są w danym momencie rzeczywiście osiągalne, bez konieczności spełnienia jakichś warunków zewnętrznych, o których abonenci nie są nawet informowani – powiedział Rpkom.pl Krzysztof Stefaniak, rzecznik firmy. Operator twierdzi, że jest już gotowy do świadczenia usług opartych o protokół DOCSIS 3.0.

W tę technologię inwestuje także poznańska INEA. – Jego wdrożenie planujemy w pierwszym kwartale 2010 r. – zadeklarował Eugeniusz Grzybek, członek zarządu spółki ds. techniki. Jak zastrzegł, inwestycje nie są odpowiedzią na ofertę UPC, a naturalnym rozwojem technologii stosowanej do tej pory w sieciach budowanych na bazie kabli współosiowych. – Prace nad projektem trwają od dłuższego czasu. Elementy aktualnie stosowanego DOCSIS 2.0 dobieraliśmy z uwzględnieniem konwersji do wersji 3.0 – mówi Grzybek. INEA ma w swojej ofercie także łącza symetryczne, doprowadzające światłowody bezpośrednio do klienta.

Szczegóły najszybszej na rynku oferty UPC Rpkom.pl opisał [b][link=http://www.rp.pl/artykul/447965_Internetowa_ofensywa_UPC.html]tutaj[/link][/b].