Przegląd prasy – wtorek 2 listopada

Publikacja: 02.11.2010 09:06

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Surowsze kary dla operatorów telekomunikacyjnych[/b]

Agnieszka Bobowska

Firmy telekomunikacyjne będą płacić kary za niewypełnienie warunków porozumienia zawartego z prezesem UKE. Od decyzji o zatwierdzeniu szczegółowych warunków regulacyjnych będzie przysługiwać odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Taką poprawkę Senatu do nowelizacji prawa telekomunikacyjnego przyjęli posłowie na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta, który ma na to 21 dni. Operatorzy mający na rynku znaczącą pozycję będą mogli złożyć propozycje szczegółowych warunków wykonywania nałożonych na nich obowiązków regulacyjnych w zakresie dostępu telekomunikacyjne- go. Według nowych przepisów taki wniosek będzie składany do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/462680,surowsze_kary_dla_operatorow_telekomunikacyjnych.html

[b]Oczerniony w Internecie przedsiębiorca może żądać naprawienia szkody[/b]

Małgorzata Kryszkiewicz

Na jednym z portali internetowych znalazł się wpis oczerniający firmę produkującą meble. Jeden z forumowiczów napisał, że został przez nią oszukany. Jeżeli informacje zamieszczono w celu zdyskredytowania konkurencji, pomawiana firma może wnieść powództwo do sądu lub zgłosić ten fakt na policję. Obecnie przedsiębiorcy nie ograniczają się do tradycyjnych metod reklamowania swoich usług lub towarów. Coraz popularniejszy staje się tzw. marketing szeptany, który polega na rozpowszechnianiu informacji za pośrednictwem m.in. forów internetowych czy portali społecznościowych. Informacje te muszą być prawdziwe. W przeciwnym przypadku będziemy mieć do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji i przestępstwem.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/462683,oczerniony_w_internecie_przedsiebiorca_moze_zadac_naprawienia_szkody.html

[b]Multimedialna wojna o sofę, czyli TV z sieci[/b]

Michał Fura

Polsat, TVN i dostawcy internetu rozpoczęli rozgrywkę o rynek nowej telewizji. Stawka jest duża – chodzi o usługi warte w tym roku ok. 9 mld zł. Pada jeden z ostatnich bastionów wolnych od internetu – telewizor – mówią eksperci. A to oznacza powstanie nowego rynku. Wystartował wyścig, by tę sferę zagospodarować. W USA, gdzie do wojny zdominowanej dotychczas przez kablówki i platformy satelitarne włączyli się tacy gracze jak Netflix, Google i Apple, dziennik „New York Times” ukuł trafne określenie: wojna o sofę. Chodzi o to, z czyjej oferty będziemy korzystać, leżąc na kanapie.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/462694,multimedialna_wojna_o_sofe_czyli_tv_z_sieci.html

[b]Phishing – jak go rozpoznać i jak się przed nim chronić[/b]

Anna Wasilewska-Śpioch

Cyberprzestępców wyobrażamy sobie zwykle jako ludzi dobrze obeznanych z komputerami. Okazuje się jednak, że przeprowadzenie niektórych ataków nie wymaga rozległej wiedzy informatycznej. Należy do nich także phishing – najpopularniejsza obecnie metoda wyłudzania danych, takich jak numery kont bankowych, identyfikatory używane podczas logowania, hasła oraz kody jednorazowe służące do potwierdzania transakcji.Typowy atak phishingowy składa się z kilku kroków. Najpierw cyberprzestępca wybiera, kogo zaatakuje – załóżmy, że będą to klienci określonego banku. Tworzona jest witryna przypominająca oryginalną stronę logowania do konta. Wszystkie wprowadzone na niej dane będą przekazywane cyberprzestępcy.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/462027,phishing_jak_go_rozpoznac_i_jak_sie_przed_nim_chronic.html

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Jak działają chińskie mury z ulicy Twardej?[/b]

Przemysław Poznański

Mąż w detalu ma problem z żoną w hurcie: – W domu też mam postawić chiński mur? – pyta pracownik TP SA. Oryginalny miał 2,4 tys. kilometrów i zaczął powstawać w III wieku p.n.e. Budowa tego najnowszego ruszyła 22 października zeszłego roku. Nie składa się z cegieł, ale zasad, mechanizmów i identyfikatorów. Po Polsce krąży anegdota, że w kilka dni po jego postawieniu okazało się, że setki ludzi z detalu nie mają dostępu do… prysznica i trzeba było szybko znaleźć miejsce na kolejny natrysk. Nasz przewodnik nie potwierdza tej historii, ale przyznaje: – Na początku zdarzały się anegdotyczne już pytania w stylu: „Czy mogę zapytać koleżankę z detalu o datę jej urlopu”, a pracownik detalu, który ma żonę w hurcie, niepokoił się: „W jaki sposób powinienem zbudować mur w życiu prywatnym?”. Nasz przewodnik to Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8562583,Jak_dzialaja_chinskie_mury_z_ulicy_Twardej_.html

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Banalny koniec wielkiej awantury o Erę[/b]

Marcin Goralewski, Tomasz Siemieniec

Skłócone strony usiadły do stołu. Nikt nie wstanie przed podpisaniem porozumienia. Era dla Niemców, pieniądze na Francuzów, nowe życie dla Elektrimu. Czwartym wygranym jest skarb państwa. Jedna spółka, dziesięć lat sporu przez sądami w wielu krajach, kilkadziesiąt wyroków, często sprzecznych, miliony wydane na prawników. Emocje, oskarżenia, lobbing, przepychanki, także fizyczne, nocne zdobywanie siedziby, wieczorne posiedzenia sądów. Było, minęło.

Zielone światło: Od kilku tygodni do redakcji „Pulsu Biznesu” trafiają informacje, że konflikt wokół Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), który wydawał się nie do rozwiązania, właśnie wygasa. Elektrim, Deutsche Telekom (DT) i Vivendi usiedli kilka miesięcy temu do stołu. Efekt? Zielone światło do zawarcia ugody. Kiedy? W najbliższych tygodniach. To informacje nieoficjalne. Oficjalnie strony albo nie chcą rozmawiać, albo używają powtarzanych przez lata sloganów.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=1ab52e67-e0c7-483d-aaef-bf2e4cf04afe&date=2010-11-02 (dostęp płatny)

[b]e – Kiosk i eGazety myślą o fuzji[/b]

Grzegorz Nawacki

Numer jeden i dwa na rynku cyfrowej prasy łączą siły, by łatwiej bronić pozycji przed gigantami. e-Kiosk, notowana na New Connect spółka z portfela funduszu IQ Partners, podpisała list intencyjny w sprawie fuzji z eGazety, należącą w 100 proc. do Presspuliki. — Plan jest taki, by do końca roku ustalić warunki brzegowe i rozpocząć negocjacje w sprawie wyceny. Jeśli się porozumiemy to połączenie może nastąpić na początku przyszłego roku — mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners, które kontroluje 14,4 proc. akcji e-Kiosk.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=9727e5b1-ff07-44de-afe9-afe26db6f757&date=2010-11-02 (dostęp płatny)

[b]Qualcomm nad Wisłą[/b]

Karol Jedliński

Potentat technologii przesyłu danych i głosu wchodzi do Polski. Amerykańska korporacja trzyma w ręku kluczowe i kosztowne patenty. Nad Wisłą zaopiekuje się nimi Bogusław Kułakowski. Pytanie niby łatwe. Dotyczące jednej z największych korporacji technologicznych na świecie. — Nie, nie wiem, co to — można jednak usłyszeć w wielu czołowych polskich firmach teleinformatycznych czy technologicznych.

Niewiedza dotyczy amerykańskiej potęgi, której kapitalizacja przekracza 71 mld USD. Od dziś ma przedstawicielstwo w Polsce. To Qualcomm, producent wyspecjalizowanych procesorów używanych w komunikacji bezprzewodowej oraz właściciel ponad tysiąca kluczowych patentów z zakresu telefonii 3G i jej kolejnych generacji. Bez jego pomysłów nie obejdzie się żadna sieć komórkowa i żaden producent telefonów. Dlatego Qualcomm notuje co roku 10 mld USD przychodów przy 15-procentowej marży.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=9e7d9277-7e98-4234-9d42-943eda5abe08&date=2010-11-02 (dostęp płatny)

[b]Coraz większe emocje wokół Exatela[/b]

Magdalena Wierzchowska

Chętnych do kupna akcji operatora jest sporo, choć niektórzy narzekają na drakońskie warunki transakcji. Dziś mija termin składania niewiążących ofert na Exatel, operatora drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce o długości 20 tys. km. Tymczasem w ubiegły czwartek po południu, czyli praktycznie dwa dni robocze przed terminem złożenia ofert, potencjalni kupujący otrzymali dodatkowe obostrzenia transakcji — przez trzy lata nie mogą zwalniać pracowników, przez ten sam okres mają utrzymać poziom biznesu i spółki portfelowe. — Nie wiemy o co tu chodzi. To naprawdę dziwne — mówi „PB” przedstawiciel jednego z podmiotów zainteresowanych kupnem operatora, wycenianego przez analityków BZ WBK na 750 mln zł.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=a4238c75-7b1f-4233-9867-779f392ddc5d&date=2010-11-02 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Polkomtel uruchomi usługi dla służb[/b]

Tomasz Boguszewicz

Start nowego rodzaju usług skierowanych do branży energetycznej i służb ratowniczych zapowiedział operator sieci komórkowej Plus Spółka zamierza wkrótce uruchomić oparty na technologii CDMA system łączności dyspozytorskiej. Oferta komercyjna ma się pojawić już na początku przyszłego roku.

http://new-arch.rp.pl/artykul/992906_Polkomtel_uruchomi_uslugi_dla_sluzb.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Surowsze kary dla operatorów telekomunikacyjnych[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?