Polscy internauci w sieci najchętniej płacą za dodatki do telefonów komórkowych czy gry online. Uważają jednak, że skoro dostęp do Internetu jest płatny, treści w nim umieszczane powinny być darmowe – wynika z sondażu przeprowadzonego w lipcu tego roku przez Polskie Badania Internetu.

Zdecydowana większość internautów (aż 57 proc. respondentów) uważa, że wszystkie treści w sieci powinny być dostępne za darmo. Nie chce za nie płacić dodatkowo, skoro opłaca dostęp do Internetu. Internauci są także przekonani, że darmowe serwisy informacyjne nie ustępują w jakości serwisom płatnym. Tylko 9 proc. badanych nie zgadza się z tym twierdzeniem.

Połowa respondentów nigdy nie zapłaciła za treści w Internecie. Ci, którzy kupują – płacą głównie za aplikacje i dodatki do swoich telefonów komórkowych (15 proc.). Na drugim miejscu, w kasyfikacji za co są skłonni płacić polscy internuaci znalazły się dzwonki, tapety i wygaszacze na telefon (14 proc.)  Stosunkowo dużą popularnością cieszą się również gry i treści video – najczęściej kupują je mężczyźni. Kobiety chętniej płacą za możliwość obejrzenia odcinka serialu oraz za wróżby i horoskopy

Mimo że 15 proc. respondentów deklaruje, że zapłaciło za aplikacje mobilne, to aż połowa z nich nie używa tych aplikacji. Najwięcej osób korzystało na swoim telefonie komórkowym z map i nawigacji, skrzynki pocztowej i gier.