Przegląd prasy – poniedziałek 15 lipca

Publikacja: 15.07.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Płatne telewizje kombinują z cenami

Michał Fura

113 kanałów, w tym 40 w HD, nie za 149 zł, ale za 99 zł. 109 kanałów, w tym 36 HD, nie za 109 zł, ale za 79 zł. To tylko dwa z czterech pakietów telewizyjnych NC+, drugiej co do wielkości platformy satelitarnej, których ceny zostały właśnie obniżone przez operatora. W pozostałych – niższych – stawka również spadła średnio o ok. 20 zł. Analitycy strategię firmy łączą z niedawnymi problemami wynikającymi z buntu klientów przeciwko nowej ofercie. Była za droga i firma musiała się z niej wycofać. Eksperci szacują, że w wyniku protestu baza kliencka operatora mogła zostać uszczuplona o ok. 150–200 tys. klientów. Część z nich mogła odpłynąć do Cyfrowego Polsatu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=455025 (dostęp płatny)

Definicja budowli musi się radykalnie zmienić

Łukasz Zalewski

Ustawodawca powinien stworzyć jednoznaczną listę tego typu obiektów bez odwoływania się do prawa budowlanego. Obecne przepisy są nieprecyzyjne. Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.) budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury), a także urządzenie budowlane z nim związane, które zapewnia możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Liczne spory dotyczą np. urządzeń technicznych. Rząd dostrzegł już problem i zapowiedział zmianę definicji budowli. Mają być nimi określone kategorie obiektów wskazane w Klasyfikacji Środków Trwałych. Na razie jednak nie ma szczegółowych propozycji, np. listy, która jednoznacznie rostrzygałaby wszelkie wątpliwości.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454950 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Sprzedaż pecetów na rekordowo niskim poziomie. Tablety w natarciu

PEG

Z najnowszego raportu firmy badawczej Gartner wynika, że w drugim kwartale bieżącego roku do klientów trafiło o 76 mln komputerów osobistych mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. To oznacza, że sprzedaż tych urządzeń spadła o 10,9 proc. Najwięcej stracił Acer. Sprzedaż komputerów tej firmy spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym aż o 38,5 proc. Jednak częściowo strata wynika stąd, że firma zrezygnowała z produkcji tzw. netbooków, niewielkich laptopów przeznaczonych do pracy w sieci, a skoncentrowała się na tabletach z systemem operacyjnym Android.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14268139,Sprzedaz_pecetow_na_rekordowo_niskim_poziomie__Tablety.html#ixzz2Z53CggHE

Wiceszefowa Komisji Europejskiej: W internecie dane należą do ludzi, nie do przedsiębiorstw

Rozmawiał Bartosz T. Wieliński

Bartosz T. Wieliński: Czy po wybuchu afery PRISM – gdy okazało się, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego inwigiluje internet i połączenia telefoniczne na całym świecie, a w dodatku konwencjonalnymi metodami także unijne placówki – czeka nas zimna wojna między UE a USA? Viviane Reding: Każdy taki problem obciąża wzajemne stosunki. Ale to nie jest kwestia nie do rozwiązania. Amerykanom też zależy, by wyjść z tego twarzą. Europa powinna jednak traktować tę sprawę jak dzwonek alarmowy.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14262927,Wiceszefowa_Komisji_Europejskiej__W_internecie_dane.html#ixzz2Z53YmdhA

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Magna Polonia: Tydzień podaży insidera

Urszula Zielińska

1,23 mln akcji funduszu Magna Polonia (0,8 proc. kapitału) sprzedał w ubiegłym tygodniu (od 8 do 12 lipca) jeden z członków władz spółki, uzyskując za papier 19–20 gr. Mirosław Janisiewicz, prezes Magny, zapewnił nas, że nie chodzi o niego, ale nie ujawnił personaliów osoby, która transakcje przeprowadziła. Trudno się tego domyślić także ze sprawozdań finansowych funduszu, w których nie znaleźliśmy informacji, aby któryś z członków rady nadzorczej lub zarządu posiadał papiery Magny.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/747093_Magna_Polonia:_Tydzien_podazy_insidera.html (dostęp płatny)

Asseco Poland, Cyfrowy Polsat i Magellan typami na ten kwartał

Anna Koper

Zdaniem analityków koniunktura na naszym rynku w najbliższym czasie będzie mocno uzależniona od doniesień w sprawie OFE i polityki Fedu. Ważne będą też czynniki makroekonomiczne. Asseco Poland, Cyfrowy Polsat i Magellan to spółki, których kursy mogą szczególnie mocno wzrosnąć w III kwartale – wynika z ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet” wśród przedstawicieli dziewięciu biur maklerskich.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/747117_Asseco_Poland_Cyfrowy_Polsat_i_Magellan_typami_na_ten_kwartal.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

T-Mobile po cięciach będzie… zatrudniać

Magdalena Wierzchowska

Operator sieci T-Mobile wprowadził się do nowej siedziby i porzucił nazwę Polska Telefonia Cyfrowa na rzecz logo w kolorze magenta. Czy to nowe otwarcie? — Przeprowadzka do nowego biura to zakończenie procesu zmian, który rozpoczęliśmy dwa lata temu od wprowadzeniamarki T-Mobile — mówi Miroslav Rakowski, prezes operatora. Równolegle z przeprowadzką spółka zrezygnowała ze współpracy z kilkunastoma menedżerami. Od dwóch lat T-Mobile konsekwentnie pozbywa się korporacyjnego tłuszczyku.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=149855# (dostęp płatny)

Telegram odchodzi do lamusa

redakcja, PAP

Ostatni w historii kraju telegram zostanie wysłany w poniedziałek. Przez dziesięciolecia był on najbardziej popularnym i niezawodnym środkiem komunikacji w rozległych terytorialnie Indiach, a 30 lat temu niemal zmonopolizował usługi telekomunikacyjne. Dziś z usług telegraficznych korzysta m.in. rząd, wojsko i prawnicy. W ciągu ostatnich siedmiu lat usługi telegraficzne przyniosły 250 mln USD straty, podczas gdy zyski z abonamentów komórkowych w kwietniu wyniosły 867 mln USD, ponad dwa razy więcej niż cztery lata temu.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=149894# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Analogowa telewizja odchodzi do lamusa

Magdalena Lemańska

W 2012 roku domów odbierających analogową telewizję było na świecie 652 miliony, podczas gdy cyfrowy sygnał odbierało 786 mln gospodarstw. Ta różnica będzie narastać. Domów, które korzystają z analogowego sygnału, jest przede wszystkim mniej dlatego, że wiele krajów zakończyło już całkowite przechodzenie na naziemną telewizję analogową. W 2012 roku analogowy sygnał naziemny odbierało jeszcze globalnie 411 mln gospodarstw, ale było to już o 56 mln mniej niż rok wcześniej – podała właśnie firma badawcza Digital TV Research.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211911-Analogowa-telewizja-odchodzi-do-lamusa.html#.UeNn-23HsUg (dostęp płatny)

Bez telefonu jak bez ręki

Michał Płociński

Dziś wypada Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Myśli pan, że wiele osób zdecyduje się spędzić cały dzień bez komórki? Leszek Mellibruda, psycholog: Dla większości będzie to trudne. Będą się przed tym usprawiedliwiać, usłyszymy różne argumenty, jakie będę przytaczać, by tego nie robić. Oczywiście dla wielu ludzi telefon komórkowy rzeczywiście jest ważnym narzędziem pracy – jak odłożą go na bok, to mogą ucierpieć ich sprawy biznesowe.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211953-Bez-telefonu-jak-bez-reki.html#.UeNnrm3HsUg (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Płatne telewizje kombinują z cenami

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona