UOKIK zajął się cenami do Play. Postępowanie

Dziś urząd antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Plusowi, T-Mobile i Orange. Bada, czy nie ograniczają rozwoju konkurencji, stosując nieuzasadnienie wysokie stawki rozmów do sieci Play. Plus już jakiś czas temu obniżył je dla nowych klientów. Orange i T-Mobile pierwsze ruchy wykonają w tym tygodniu.

Publikacja: 18.03.2013 16:47

Czy stosowanie wyższych stawek za połączenia do sieci Play przez trzech największych operatorów sieci komórkowej, właścicieli marek Orange, Plus i T-Mobile stanowi praktykę ograniczającą konkurencję? Wyjaśni to postępowanie wszczęte dziś przez Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak poinformował UOKIK, postępowanie dotyczące praktyk operatorów telefonii komórkowej zostało wszczęte po sygnałach od prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdaleny Gaj oraz zawiadomieniu spółki P4 – operatora sieci Play.

Dotyczyły one różnicowania stawek za połączenia do tej sieci przez trzech największych operatorów telefonii komórkowej: Polkomtel (właściciela m.in. marki Plus), Polską Telefonię Cyfrową (m.in. T-Mobile i Heyah) oraz Polską Telefonię Komórkową Centertel (m.in. Orange).

Cena za minutę połączenia z sieci ww. operatorów do sieci Play jest nawet o kilkadziesiąt groszy większa niż za połączenia pomiędzy sieciami trzech ww. operatorów (przykładowo w jednej z taryf koszt połączenia do Play wynosił 75 groszy, a do pozostałych operatorów – 29 groszy).

W trakcie postępowania wyjaśniającego Urząd przeanalizował zarówno taryfy dla klientów indywidualnych jak i ponoszone przez przedsiębiorców koszty hurtowe – rozpoczęcia połączenia we własnej sieci oraz zakończenia połączenia w sieci docelowej. Analiza Urzędu wykazała, że koszty faktycznie ponoszone przez operatorów mogą nie uzasadniać tak dużego różnicowania stawek do sieci Play. Efektem takich działań może być ograniczenie rozwoju konkurencji na rynku telefonii komórkowej, m.in. utrudnianie działalności operatorów innych niż trzech największych.

Dziś UOKIK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko trzem dużym sieciom.

– Sprawdzimy czy działania spółek stanowią praktykę ograniczającą konkurencję, poprzez nadużywanie kolektywnej pozycji dominującej – wyjaśnia cytowana w komunikacie Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes UOKiK.

Postępowanie będzie prowadzone również w oparciu o przepisy unijne. Urząd przeanalizuje, czy praktyka przedsiębiorców mogła mieć wpływ na handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, np. poprzez utrudnianie operatorom telekomunikacyjnym wejścia na polski rynek.

Jeśli stawiane zarzuty potwierdzą się, przedsiębiorcom grozi sankcja finansowa. Maksymalnie może ona wynieść 10 proc. ich przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Plus już jakiś czas temu ogłosił wprowadzenie taryf, w których obniża nowym klientom ceny połączeń z klientami sieci Play.

Orange zapowiedział wprowadzenie specjalnej promocji dla użytkowników pre-paid dziś.

T-Mobile, potwierdza Konrad Mróz z biura prasowego telekomu, także zrobi to w tym tygodniu.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu