13 producentów urządzeń końcowych i operatorów zawarło porozumienie, zgodnie z którym od przyszłego roku na amerykański rynek trafiać będą aparaty telefoniczne uzbrojone w rozwiązanie pozwalające klientom unieruchamiać skradziony sprzęt – informuje agencja Bloomberg.

To ruch mający na celu ograniczenie kradzieży aparatów, która w ostatnim czasie nasiliła się. Według CTIA – The Wireless Association, oprogramowanie będzie bezpłatne dla konsumentów i zostanie wprowadzone do aparatów wyprodukowanych po 15 lipca.

Wyłącznik ma zapobiegać również reaktywacji telefonu bez zgody użytkownika i dawać możliwość odzyskania danych i ponownego uaktywnienia odzyskanego urządzenia.

Amerykańska Federalna Komisja ds. Komunikacji (FCC) szacuje, że smartfony padają ofiarą w przypadku ponad 30 proc. kradzieży. W Nowym Jorku liczba rabunków inteligentnych aparatów wzrosła w ub.r. o 40 proc. i obecnie stanowi 20 proc. wszystkich.

Porozumienie podpisały m.in. Apple, AT&T, Google, Motorola Mobility, Samsung Electronics, Huawei Technologies, Microsoft, Nokia, Sprint, T-Mobile, U.S. Cellular i Verizon Wireless.