300 tys. zł wydał do tej pory  koncern Tauron, na realizację projektów budowy sieci światłowodowych przy udziale środków unijnych zgromadzonych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa – wynika ze sprawozdania półrocznego energetycznej grupy. Stan zaawansowania prac, które mają zakończyć się w 2022 roku ocenia na 3 proc..

Tauron, a dokładniej jedna z jego spółek zależnych Tauron Obsługa Klienta to jeden z beneficjentów tzw. trzeciego konkursu na dotacje unijne do budowy sieci internetu o minimalnej prędkości 30 Mb/s. Konkurs ten został rozstrzygnięty ponad rok temu.

Grupa realizuje siedem projektów na terenie obszarów: Rybnickiego, Katowickiego i Tyskiego, Oświęcimskiego, Krakowskiego, Wałbrzyskiego A, Wałbrzyskiego B oraz Sosnowieckiego.

Jak podaje w raporcie, w I kwartale 2019 r. wybrano wykonawcę dla obszaru Katowice-Tychy (Atem Polska). Wykonawca przedstawił koncepcję realizacji prac. Z kolei w drugim kwartale 2019 r. wybrano wykonawców dla pozostałych obszarów.

Atem Polska buduje sieć na obszarach katowickim i tyskim oraz wałbrzyskim A. MZUM odpowiada za Sosnowiec i Wałbrzych B. Mediamo za Oświęcim, MX3 za Rybnik, a Zicom za Kraków i Tarnów.

Jak podała energetyczna grupa, w obszarze Katowice-Tychy została zatwierdzona koncepcja oraz przyjęto 12 projektów do realizacji w szkołach.

„Wykonano inwentaryzację szkół na wszystkich obszarach i przekazano aktualizację do Centrum Projektów Polska Cyfrowa” – czytamy także w sprawozdaniu.