Przegląd prasy – środa 8 lutego

Publikacja: 08.02.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Młodzież rozniesie wirusa mobilnego Internetu

Michał Fura

Ponad 30 proc. polskich internautów to najbardziej zaawansowani użytkownicy internetu – wynika z badania Ericsson Consumer Lab. To grupa 6,1 mln „pionierów” nowych technologii, którzy mogą stanowić o być albo nie być biznesu operatorów komórkowych. – Podzieliliśmy ich na trzy grupy: przebojową młodzież, profesjonalistów i eksperymentatorów – mówi Katarzyna Pąk z Ericsson Polska. Przebojowa młodzież to 7 proc. internautów. Z siecią łączą się praktycznie cały czas. Fascynuje ich sukces materialny i modne marki, ale nie są wobec nich lojalni. Większą grupę (ok. 10 proc.) stanowią profesjonaliści w wieku 25 – 39 lat, którzy już zajmują się rozwijaniem kariery. Cenią marki i funkcjonalność. Wybierają telefony stylowe i biznesowe, bo ich na to stać. Aż 15 proc. to eksperymentatorzy: lubią wyróżniać się z tłumu i korzystają z nowinek.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398204 (dostęp płatny)

Giganci startują po telekomunikacyjne miliardy

Michał Fura

Ericsson, Nokia Siemens Network, Huawei i Alcatel Lucent staną do przetargu na budowę sieci dla Polkomtelu. Blisko 6 tysięcy osób pracujących w branży telekomunikacyjnej wstrzymuje oddech. Ich pracodawcy – firmy takie, jak Ericsson Polska, Nokia Siemens Networks, Huawei, Alcatel Lucent, a także Motorola, ZTE i Ericpol – walczą właśnie o kontrakty, od których zależeć może ich przyszłość. To przetargi na dostawę sprzętu do rozbudowy sieci nadawczych dla największych operatorów komórkowych: Plusa, Orange, T-Mobile i Playa, dzięki którym świadczą oni usługi szybkiego mobilnego internetu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398182 (dostęp płatny)

Urzędnicy będą informować telefonicznie o PIT

EM

Izba Skarbowa w Olsztynie przypomina, że w związku z trwającą akcją rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych zostały uruchomione od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00 telefoniczne punkty informacyjne.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398113 (dostęp płatny)

Ceny konkursowych SMS-ów mają być czytelne

Iwona Łoboda

Nadawcy będą mieć nowe obowiązki dotyczące podawania informacji o konkursach i loteriach. Wynika to z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia w programach radiowych i telewizyjnych działalności reklamowej i telesprzedaży. Projekt przygotowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398159 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Super Bowl wciąż rządzi. W tym roku po raz pierwszy w sieci

Vadim Makarenko

Amerykańscy reklamodawcy potrzebują wielkiego wydarzenia, które zjednoczy naród i pozwoli mu wspólnie coś przeżyć. Ostatnim takim wydarzeniem za oceanem jest finał zawodowej ligi futbolu amerykańskiego. Joel Montgomery z międzynarodowej organizacji Endeavor wspierającej przedsiębiorców nie obejrzał w tym roku Super Bowl. W barze warszawskiego hotelu Westin nie było publicznego pokazu, pozostawał telewizor w pokoju. – Ale poddałem się. Na następny dzień zaplanowałem pięć spotkań. Gdybym był w Nowym Jorku, to co innego, ale tu różnica czasu jest zbyt duża – mówi.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11099336,Super_Bowl_wciaz_rzadzi__W_tym_roku_po_raz_pierwszy.html

Symbol cyfrowego magnetowidu TiVo ledwo dyszy

Tomasz Grynkiewicz

Symbol cyfrowego magnetowidu jest już tak nisko wyceniany, że może się stać łakomym kąskiem dla Microsoftu czy Google’a – piszą amerykańskie media. Już na piątkowym zamknięciu giełd akcje TiVo wyceniano tylko na 11 dol. Dużo poniżej prognozowanych przez analityków pułapów (17-18 dol.). I to już wzbudziło na Wall Street przypuszczenia, że TiVo jest atrakcyjnym kąskiem do przejęcia. – Spółka mogłaby uzyskać wycenę w okolicach 25 dol., gdyby zainteresował się nią Microsoft czy Google – pisze magazyn finansowy „Barron’s”, własność News Corp.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11099337,Symbol_cyfrowego_magnetowidu_TiVo_ledwo_dyszy.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Midas: Polkomtel pośrednim udziałowcem

Urszula Zielińska

To kwestia tygodni – tak mówił Zygmunt Solorz-Żak w styczniowym wywiadzie dla „Parkietu”, odpowiadając na pytanie, kiedy Polkomtel zostanie udziałowcem NFI Midas. Od wczoraj powiązania między operatorem sieci Plus i Midasem to już fakt.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/725581_Midas:_Polkomtel_posrednim_udzialowcem.html (dostęp płatny)

TP: Kara uchylona

Andrzej Kazimierczak, PAP

Sąd apelacyjny podtrzymał uchylenie przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prawie 339 mln zł kary, którą w 2007 r. na Telekomunikację Polską nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Wyrok jest prawomocny. Zgodnie z uzasadnieniem sądu zaskarżonej decyzji prezes UKE nakładając karę na TP miał jedynie podejrzenia co do naruszenia przepisów, nie wykazał jednak zaistnienia tego naruszenia w sposób przekonujący.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/725586_TP:_Kara_uchylona%C2%A0.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Operatorzy raczej nie zdążą z wdrożeniem przepisów o usługach premium

Magdalena Wierzchowska

Uchwalone w 2011 r. przepisy o SMS premium mają ograniczyć naciąganie klientów na usługi o podwyższonej opłacie. Jest jednak problem z ich wprowadzeniem, bo nie wiadomo, co dokładnie jest taką usługą. — Nie jest jasne, czy SMS na cele charytatywne lub głosowanie w programie „Taniec z gwiazdami” też są objęte ustawą. Będziemy więc interpretować prawo bezpiecznie — mówi Cezary Albrecht z T-Mobile. Operatorzy narzekają, że zmiany w systemach informatycznych będą kosztowne i czasochłonne. Resort cyfryzacji wyznaczył termin na koniec maja.

http://teleinformatyka.pb.pl/2554741,41957,bezpieczny-sms-za-50-70-mln-zl

Apple już trzeci na świecie

Sukces iPhone’a spowodował awans Apple na trzecią pozycję w rankingu największych na w 2011 roku producentów komórek, informuje International Data Corporation (IDC). Apple awansowało z piątego miejsca na trzecie w ostatnim kwartale ubiegłego roku, głównie za sprawą rekordowych dostaw iPhone’ów, wynika z danych IDC.

http://teleinformatyka.pb.pl/2554497,7341,apple-juz-trzeci-na-swiecie

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

CBA powinno udostępnić dane o podsłuchach

Danuta Frey

Coroczna informacja prokuratora generalnego dla parlamentu o kontrolach operacyjnych nie zwalnia CBA z obowiązku udostępniania danych na ten temat Prokurator generalny składa bowiem jedynie informację łączną dotyczącą wszystkich służb – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uwzględniając skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na decyzję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1119581_CBA_powinno_udostepnic_dane_o_podsluchach.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Młodzież rozniesie wirusa mobilnego Internetu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?