Przegląd prasy – poniedziałek 28 marca

Publikacja: 28.03.2011 08:08

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Będą kary za niechciane sms-y

IA

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego, zgodnie z którą za nękanie innych głuchymi telefonami, obraźliwymi SMS-ami czy niechcianymi e-mailami będzie można trafiać do więzienia. Stalking, bo tak nazywa się uporczywe, złośliwe i powtarzające się nagabywanie oraz naprzykrzanie innym osobom, będzie stanowił czyn zabroniony na podstawie przepisów kodeksu karnego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=350768 (dostęp płatny)

Operatorzy telefoniczni oszukują

MK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie 30 postępowań dotyczących firm telekomunikacyjnych, sprawdzając m.in., czy operatorzy rzetelnie informują o swoich produktach i usługach w przekazach reklamowych. Wśród zakwestionowanych praktyk znalazło się m.in. utrudnianie przeczytania umowy przed jej podpisaniem oraz podawanie błędnych informacji o prawach abonentów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=350773 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Była szefowa Orange spróbuje sił w Orlenie

QUB

Przy wsparciu ministra skarbu Aleksandra Grada walkę o fotel członka zarządu Orlenu ze specami z branży naftowej wygrała Grażyna Piotrowska-Oliwa, była menedżer TP SA, dotąd niezwiązana z branżą paliwową. Prezesem Orlenu na kolejną kadencję do 2014 r. pozostanie Jacek Krawiec, który kieruje już koncernem od września 2008 r. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza koncernu, która w czwartek wieczorem rozstrzygnęła konkurs na zarząd nowej kadencji. Swoje fotele na kolejne trzy lata zachowali też wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk oraz Krystian Pater i Marek Serafin. Nową twarzą jest Grażyna Piotrowska-Oliwa, która będzie odpowiadać za sprzedaż Orlenu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9324999,Byla_szefowa_Orange_sprobuje_sil_w_Orlenie.html

Nowela ustawy o rtv – bez zapisów dotyczących usług VOD

ask, PAP

– Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do noweli ustawy o rtv. Tym samym nie znajdą się w niej budzące kontrowersje m.in. internautów zapisy dotyczące usług wideo na żądanie (VOD). Bez zmian pozostał zaś zapis ograniczający czas autopromocji nadawców. Zgodnie z ustawą, programy telewizyjne rozpowszechniane wyłącznie w systemach teleinformatycznych, w tym w internecie, będą musiały być rejestrowane w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Będzie to dotyczyć także rozprowadzania programów, czyli ich wtórnej emisji. Wpis do rejestru będą musieli uzyskać również operatorzy platform satelitarnych; w ich przypadku przepisy zostały zliberalizowane, bowiem dziś muszą oni uzyskać koncesję. Rejestr ma mieć charakter jawny. Obecnie programy muszą zgłaszać do rejestru operatorzy sieci kablowych.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9324605,Nowela_ustawy_o_rtv___bez_zapisow_dotyczacych_uslug.html

Orange oferuje telewizję w internecie

Przemysław Poznański

Dziewięć kanałów telewizyjnych zawierających sport i rozrywkę – to oferta „pomarańczowego operatora”, który uruchomił właśnie web TV – telewizje na portalu Orange.pl. Z usługi skorzystać mogą klienci TP i Orange. Po zalogowaniu zyskają dostęp do kanałów: Orange sport info, 4fun.tv, Rebel.tv, TV Silesia, Fashion TV, BBC World, Euronews oraz dwa kanały France 24, w języku francuskim i angielskim. Kanał Orange Sport info jest również dostępny bez logowania, dla wszystkich internautów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9323766,Orange_oferuje_telewizje_w_internecie.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Hyperion: Głębokie roszady w zarządzie

Bartłomiej Mayer

Marek Południkiewicz złożył 25 marca rezygnację z funkcji prezesa, a Robert Świątek oraz Anna Gac ze stanowisk członków zarządu spółki. Tego samego dnia rada nadzorcza Hyperiona postanowiła oddelegować ze swojego składu do zarządu firmy Andrzeja Piechockiego. Piechocki, który dotychczas szefował nadzorowi Hyperiona, teraz, przez trzy najbliższe miesiące, czyli do 25 czerwca, ma pełnić funkcję prezesa tej spółki.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/701959_Hyperion:_Glebokie_roszady_w_zarzadzie.html (dostęp płatny)

Usługi telekomunikacyjne: TP na równi pochyłej, reszta lepiej

Można by powiedzieć, że sytuacja w sektorze przedstawia się nieco lepiej, choć bardziej trafne jest chyba stwierdzenie, że wyniki są trochę mniej kiepskie niż do tej pory. Wskaźniki rentowności nieznacznie odbiły się od dna. Ale przychody ciągle maleją.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/702007_Uslugi_telekomunikacyjne:_TP_na_rowni_pochylej_reszta_lepiej.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

E-dotacje tylko dla wybranych

Agnieszka Jabłońska

Wśród 160 zwycięskich projektów są: aplikacja na tablety, platforma e-commerce i wirtualna przymierzalnia. W rozstrzygniętym w piątek konkursie o dotacje na e-biznesy odpadło rekordowe 1,7 tys. firm. Zwycięzcy, którzy podzielą się 74,7 mln zł dotacji, przekonują: zasłużyliśmy na wsparcie. Spółka Everymedium dostanie 489 tys. zł. To jeden z nielicznych konkursowych projektów na urządzenia mobilne.

http://gpwinfostrefa.pl/palio/html.run?_Instance=cms_gpw.pap.pl&_PageID=2&_OID=36&_Lang=pl&_Site=ESPI&_CheckSum=1165319741 (dostęp płatny)

Emitel przed skokiem

Magdalena Wierzchowska, Grzegorz Nawacki

Nowy właściciel zainwestuje 200 mln zł, dzięki czemu spółka rozwinie skrzydła w telekomunikacji. Drogo — komentują przegrani. Spółka ma potencjał, a my pomysł, jak go wykorzystać — odpowiada Montagu. Rekord na polskim rynku private equity — fundusz Montagu zapłacił Telekomunikacji Polskiej (TP) 1,7 mld zł za Emitela. I wprawił rywali w osłupienie. — Szokująco wysoka cena. Nie rozumiem, jak mogli tyle zapłacić — mówi zarządzający funduszem, który przegrał przetarg.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=f74d7866-2b9c-46e8-aaf2-f0ae21cba645&date=2011-03-28 (dostęp płatny)

WB Electronics może przejąć Radmor

redakcja

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel , prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), wyraziła zgodę na przejęcie przez WB Electronics kontroli nad spółką Radmor. WB Electronics jest producentem zaawansowanych technologicznie produktów elektroniki wojskowej — systemów dowodzenia, łączności i przetwarzania danych. Spółka Radmor prowadzi natomiast działalność w segmencie rynku obronnego związanym z komunikacją. Produkuje i sprzedaje m.in. urządzenia nadawczo-odbiorcze.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=a73ec12a-b467-4777-a38b-43fd736281f7&date=2011-03-28 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Cała wiedza jest wewnątrz firmy

Łukasz Dec, Kuba Kurasz

Rz: Czy popiera pani parytety we władzach spółek? Bogusława Matuszewska: Parytety niczego nie załatwiają. Ja studiowałam elektronikę i gdyby ustalić na moim wydziale parytety np. 50 – 50, to studiowałoby dziesięć osób, bo takie było zainteresowanie kobiet tym kierunkiem. Są pewne predyspozycje do określonych zawodów. Natomiast absolutnie powinna być zagwarantowana równość szans. Jedynym elementem decydującym np. o awansie powinny być kompetencje.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1035379_Cala_wiedza_jest_wewnatrz_firmy.html (dostęp płatny)

Gminy nie zarobią na kablach telekomunikacyjnych

Dorota Jaszczak

Podatek od nieruchomości obliczany jest tylko od wartości kanalizacji kablowej. Linia w niej przebiegająca nie ma wpływu na jego wysokość. Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 8 marca 2011 (I SA/Łd 39/11). Spółka telekomunikacyjna wystąpiła do prezydenta miasta z pytaniem, czy w stanie prawnym po 17 lipca 2010 od wartości linii telekomunikacyjnych umieszczonych w kanalizacji kablowej trzeba płacić podatek od nieruchomości. Spółka uważa, że kanalizacja kablowa jest obiektem liniowym, a więc budowlą. Będzie ona zatem opodatkowana. Natomiast w prawie budowlanym zostało wyraźnie wskazane, że linia telekomunikacyjna umieszczona w tej kanalizacji nie jest obiektem budowlanym, jego częścią ani urządzeniem budowlanym.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1034921_Gminy_nie_zarobia_na_kablach_telekomunikacyjnych.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Będą kary za niechciane sms-y

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona