Podczas gdy większość producentów smartfonów buduje coraz wydajniejsze słuchawki oparte o procesory ARM Cortex A8 i Qualcomm Snapdragon, porzucając architekturę ARM-11, Nokia pozostaje w tyle pod względem wydajności swoich produktów – wskazuje w najnowszym raporcie firma badawcza Ovum. Flagowe produkty Nokii są słabsze od konkurencji pod względem możliwości przetwarzania wideo (szczególnie w jakości HD), zdolności obsługi gier oraz technologii Adobe Flash 10, która ma pojawić się w tym roku.

Według Ovum starcie z najbardziej wydajnymi modelami konkurencji wytrzymuje tylko Nokia N900. Z kolei bardziej rozpowszechnione modele jak N97 i N97 mini nie mogą się równać pod względem wydajności z konkurencyjnymi smartfonami jak HTC HD2. Według Ovum Nokia pozostała także w tyle pod względem użyteczności urządzeń – wśród 20 dostępnych na światowym rynku modeli z największą przekątną ekranu znajduje się tylko jeden model finów, znów N900.

Jak twierdzą analitycy Ovum, Nokia powoli oddaje pola na rynku smartfonów urządzeniom z systemem Android. Jak wylicza firma, obecnie jest dostępnych 13 słuchawek z Androidem od sześciu producentów. Jak przypominają analitycy, jeszcze w czasie tworzenia podobnego raportu Ovum za okres IV kw. 2008 r. – III kw. 2009 r. na rynku funkcjonowały zaledwie cztery słuchawki od dwóch producentów.