Reklama
Rozwiń
Reklama

Weto także dla przeglądu rynku. Grupa TP zyskuje na rynku szerokopasmowym

Publikacja: 18.02.2013 14:51

Komisja Europejska opublikowała pełne uzasadnienie decyzji kwestionującej projekt deregulacji 11 lokalnych rynków szerokopasmowych, o której pisaliśmy 8 lutego br. Poza wetem dla tego projektu Komisja napisała także, że spodziewa się wycofania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej projektu decyzji stanowiącej nowy przegląd rynku szerokopasmowego, jaki UKE zgłosił w I połowie 2012 r. Wedle Komisji polski regulator nie doszacował udziałów grupt TP w rynku szerokopasmowym.

W projekcie przeglądu rynku UKE postulował złagodzenie reżimu regulacyjnego (tylko obowiązek dostępu i niedyskryminacji) na terenie czterech gmin: Warszawy, Torunia, Lublina i Wrocławia oraz o wyjęcie spod standardowych regulacji rynkowych sieci FTTx na pozostałym obszarze kraju.

Komisja i BEREC już wcześniej zakwestionowały ten projekt, a przede wszystkim regulacyjny luz dla sieci FTTx. Teraz Komisja napisała, że w nowym przeglądzie rynku „prezes UKE powinien w szczególności:

Komentując dodatkowe materiały, jakie UKE dostarczył w ramach drugiej fazy notyfikacji decyzji deregulacyjnej Komisja zauważa, że polski regulator nie wykazał dostatecznie zależności pomiędzy rynkami detalicznymi, na których TP poddana jest presji konkurencyjnej, a właściwym rynkiem hurtowym, na którym konkurencji nie ma, ponieważ operatorzy alternatywni nie oferują usług analogicznych do BSA i LLU.

Komisja wskazała ponadto, że dane jakie dostarczył UKE w drugiej fazie notyfikacji wprowadzają w błąd, ponieważ udział całej grupy TP razem z PTK Centertel w rynku szerokopasmowym nie spada, ale rośnie

Reklama
Reklama

– Łącznie przez ostatnie trzy lata grupa Orange zwiększyła swój udział  w detalicznym rynku usług dostępu szerokopasmowego do ponad 41 proc. Z drugiej strony udziały rynkowe konkurentów są niewielkie (wynoszą 5–10 proc.) i utrzymują się na niezmienionym poziomie bądź maleją. – napisała Komisja w uzasadnieniu.

Telekomunikacja
Internet z KPO mocno opóźniony? Gotowe tylko 25 proc. sieci
Telekomunikacja
Które sieci komórkowe wybierali Polacy? Zwycięzców jest dwóch
Telekomunikacja
Duże zainteresowanie naborem na nadzorcę rynku telekomunikacyjnego. Kto wystartował?
Telekomunikacja
Oto, które sieci komórkowe wybierają polscy użytkownicy. I od kogo uciekają
Telekomunikacja
Brytyjski gigant finansowy wchodzi do Polski z siecią komórkową. Cenowy atak
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama