Opóźnia się termin opublikowania przez Urząd Komunikacji Elektronicznej projektów decyzji, które ustala stawkę rozliczeniową w sieciach mobilnych od początku przyszłego roku. Przypomnijmy, że UKE wprowadzi obniżoną w stosunku do aktualnych i symetryczną dla największych graczy stawkę MTR.

– Projekty miały być gotowe na koniec maja, ale mieliśmy pewne problemy z modelem ustalania stawek. Mamy jeszcze spotkanie w tej sprawie z Komisją Europejską w dniu 26 czerwca. Decyzje MTR będą gotowe i pójdą do konsultacji 2 lipca  – zapowiada Magdalena Gaj, prezes UKE. Nie chce przy tym powiedzieć, aż do chwili opublikowania projektów decyzji, jaką stawkę zaproponuje rynkowi UKE.

Wedle niektórych operatorów stawka powinna spaść do 2 groszy. Inni – podczas wiosennych konsultacji – mówili o stawce w przedziale 3-5 groszy netto za minutę. Dzisiaj pogłoski mówią, że stawki mogę być jednak wyższe: na poziomie 5-8 groszy. Zalecenia Komisji Europejskiej sprzed kilku lat mówią o stawkach w przedziale 1,5-3 eurocentów. Wedle opinii obserwatorów rynku UKE chce stawek poniżej 2 eurocentów. O ile poniżej, oficjalnie jeszcze jednak nie wiadomo. Dzisiaj stawka MTR wynosi 15,20 grosza, od lipca zaś będzie wynosić 12,23 grosza. P4 pobiera MTR o kilkadziesiąt procent wyższe, niż trzej wielcy konkurenci.