Przegląd prasy – poniedziałek 2 maja

Publikacja: 02.05.2011 08:24

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

Zgoda na refarming kwestionowana

Simon Mundy, Andrew Parker

O2 i Vodafone w szybkim tempie alokują częstotliwości 900 MHz z obsługi sieci GSM na sieć UMTS, aby sprostać rosnącemu popytowi na usługi transmisji danych. W styczniu brytyjski regulator przystał na refarming częstotliwości, powołując na m.in. na korzyści konsumentów, którzy zyskają szansę na szybki bezprzewodowy internet także na terenach wiejskich. Dla obu operatorów jednak refarming jest jak na razie sposobem na poprawienie zasięgu i jakości sieci 3G w największych miastach.

http://www.ft.com/cms/s/0/df1debe8-7446-11e0-b788-00144feabdc0.html#axzz1LAbWCphU (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Euro 2012 będziemy chcieli oglądać już w trójwymiarze

Patrycja Otto

Co dziesiąty telewizor sprzedany w tym roku będzie miał ekran 3D. Oznacza to wzrost sprzedaży o 900 proc. Telewizory 3D mają szansę zdominować polski rynek. W tym roku ich sprzedaż ma sięgnąć 250 tys. sztuk – wynika z najnowszych danych, jakie Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego udostępnił „DGP”. Wg. prognozy w Polsce uda się sprzedać 2,2 miliona telewizorów. To oznaczałoby, że udział w rynku odbiorników wyświetlających obraz w trójwymiarze sięgnąłby w tym roku już ponad 10 proc. Dla porównania w 2010 r. Polacy kupili 2 mln sztuk telewizorów, z których tylko 27 tys. stanowiły te z technologią 3D.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=356797 (dostęp płatny)

Pierwsza koszerna komórka

oprac.PC

Izraelska firma Accel Telecom wypuściła na rynek pierwszy w pełni koszerny telefon komórkowy. Menu jest w języku jidysz, dzwonki to chasydzka muzyka. Ale to nie wszystko, co odróżnia go od produktów konkurencji. O ile Samsung, BlackBerry, Nokia czy Apple prześcigają się w integracji swoich produktów z internetem i serwisami społecznościowymi, komórka dla ortodoksyjnych żydów jest ascetyczna. – Nie można wysyłać z niej SMS-ów, nie ma możliwości połączenia z internetem, więc nie można korzystać z Facebooka czy wysłać e-maila.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=356900 (dostęp płatny)

iPadomania 2 w Japonii

oprac.PC

Tysiące Japończyków ruszyły do sklepów, by kupić najnowszą wersję iPada, cieńszą oraz lżejszą od poprzednika. Apple przyzwyczaił już klientów do tego, że za jego tablety trzeba słono płacić: ceny gadżetu w zależności od wyposażenia wahają się od 44,8 tys. do 60,8 tys. jenów (548 – 743 dol.). Mimo to przed centrami handlowymi w dzielnicach Ginza i Shibuya tworzyły się długie kolejki, stać w nich trzeba było nawet kilka godzin.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=356902 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Streaming, czyli kto zapłaci za to, że słucham muzyki?

Mirosław Bartołd

Wyszukiwarka, informacje, skrzynki mailowe… To wszystko internauci mogą mieć za darmo, bo płacą za nich reklamodawcy. Niektórzy sądzą, że tak będzie też z muzyką. Ale eksperci mocno w to wątpią. Najpierw modelem cyfrowej dystrybucji muzyki miało być kupowanie plików MP3 i ściąganie ich na dysk. Potem wszyscy uwierzyli, że nie trzeba kupować plików, tylko „czystą muzykę”, czyli słuchać jej online na zasadzie tzw. streamingu. Poza tym takie rozwiązanie dało nowe możliwości. Po pierwsze, na podstawie odsłuchanych przez danego użytkownika utworów system automatycznie rozpoznaje gust słuchacza i proponuje mu podobne utwory. Po drugie, muzykę można udostępniać swoim znajomym.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9518405,Streaming__czyli_kto_zaplaci_za_to__ze_slucham_muzyki_.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Wolna budowa e-administracji

Artur Osiecki

Jest pierwsza inwestycja finansowana z „Innowacyjnej gospodarki”. Z innymi już gorzej. Największe wartościowo projekty. Duże projekty informatyczne z zakresu e-administracji dotowane przez Unię są realizowane powoli, brakuje też na nie pieniędzy. Gotowy projekt to Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna z Centralną Bazą Danych zrealizowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To baza zawierająca dane informacyjne i lokalizacyjne na potrzeby obsługi zgłoszeń na numer alarmowy 112. – To dobra wiadomość. Oznacza, że można sprawnie zrealizować duży projekt informatyczny – komentuje Jerzy Kwieciński, ekspert BCC, były wiceminister rozwoju regionalnego. Dodaje jednak, że nie zmienia to faktu, iż z innymi inwestycjami są poważne problemy. – Nie potrafimy sprawnie wdrażać dużych projektów informatycznych i dlatego stan ich realizacji jest fatalny – mówi Kwieciński.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1044855_Wolna_budowa_e-administracji.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

Zgoda na refarming kwestionowana

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą