Przegląd prasy rpkom.pl – środa 23 maja

Publikacja: 23.05.2018 07:30

Szantażyści firm jak przestępcy
Próby grożenia przedsiębiorcom karami za złe wdrożenie przepisów o ochronie danych (RODO) będą traktowane jak przestępstwa. (…) – Nie tylko firm informują nas o takich próbach szantażu, ale mieliśmy z nimi do czynienia także sami, jako organizacja. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy wolą zapłacić niż ryzykować olbrzymimi karami finansowymi – mówi Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska, dyrektor departamentu prawa i legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. (…) Kodeks karny uznaje za przestępstwo straszenie postępowaniem karnym. O straszeniu postępowaniem administracyjnym nie wspomina. (…) Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji proponuje nowelizację kodeksu karnego.
S. A1, B4

Sprzedawcy w sieci mają te same obowiązki co wszyscy
Komisja Europejska grozi polskiemu rządowi wszczęciem postępowania o naruszenie unijnego prawa za nieprawidłowe wdrożenie dyrektywy w sprawie praw konsumenta. W założeniu miała ona uszczelnić ochronę klientów, zwłaszcza przy dokonywaniu zakupów internetowych. Zastrzeżenia brukselskich urzędników dotyczą właśnie sposobu wdrożenia przepisów odnoszących się do przedsiębiorców online, zawartych w ustawie o prawach konsumenta. Sejm uchwalił ją w 2014 r. Uchybienia, których usunięcia domaga się Komisja odnoszą się przede wszystkim do niewłaściwego rozumienia definicji „przedsiębiorcy” zawartej w unijnej dyrektywie. S. B4

Katarzyna Zielińska dała popalić TVN-owi
Emisja materiału z sobowtórką znanej aktorki, która robi społecznie nieakceptowane rzeczy, Marusza dobra osobiste celebrytki. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie materiału wyemitowanego w programie „Na językach”. S. B6

Gazeta Wyborcza

Jak usunąć swoje dane z Internetu
Prawo do bycia zapomnianym w sieci funkcjonuje od czterech lat. Podpowiadamy, jak skutecznie zniknąć z Google’a, YouTube’a czy Facebooka. (…) Polacy płacą za wyczyszczenie Internetu z informacji na swój temat, które komplikują im życie. Milenialsi usuwają ślady po tym, że w szkole namiętnie grali w „FarmVille”, lekarze – negatywne opinie pacjentów i konkurencji, biznesmeni – wpisy rozżalonych klientów.
S. 1,  8-9

Inspektora RODO szukam

Większość organizacji i instytucji w Polsce – od firm po uzędu – musi zatrudnić do piątku inspektora ochrony danych (IOD). Inspektorzy z doświadczeniem zarabiają kilkanaście tysięcy złotych i więcej. Nie ma ich jednak na rynku pracy. S. 12

Facebook otwarty w Realu
Ma być centrum wymiany myśli, miejscem spotkań różnych społeczności i gospodarzem wydarzeń kulturalnych. Od wtorku przy ul. Koszykowej działa Przestrzeń.  Miejsce stworzone przez Facebooka. S. 1 Dodatku Stołeczna

Parkiet

Comarch: ten rok będzie dobry
Sytuacja w sektorze publicznym nie jest zła, a firmy chętnie kupują systemy ERP – twierdzi spółka.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799547_Comarch:_ten_rok_bedzie_dobry.html (dostęp płatny)

Mediatel: Nad czym mają głosować wierzyciele?
Jeśli termin się nie zmieni, a wiele na to wskazuje, to jeszcze tylko trzy dni (do 25 maja) trwa głosowanie wierzycieli Hawe Telekom, spółki w restrukturyzacji, zależnej od giełdowego Mediatela (grupa Hawe).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799554_Mediatel:_Nad_czym_maja_glosowac_wierzyciele.html (dostęp płatny)

The Farm 51: Trzecia wojna na horyzoncie
Mocne spadki notował we wtorek kurs akcji The Farm 51. Dzień wcześniej akcjonariusze uchwalili podwyższenie kapitału w drodze oferty publicznej akcji serii I bez prawa poboru. Plany te wynikają z decyzji podjętej przez spółkę: zamierza samodzielnie wydać swoją najważniejszą grę „World War 3″.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799551_The_Farm_51:_Trzecia_wojna__na_horyzoncie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Comarch widzi ożywienie
Grupa IT zwiększyła sprzedaż w kraju i za granicą. Poprawiło się m.in. w sektorze publicznym, a ma być jeszcze lepiej. Wyniki Comarchu za pierwszy kwartał okazały się lepsze od oczekiwań analityków. Największa niespodzianka to przychody, które wyniosły 272 mln zł i były o 16 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Grupa zanotowała większą sprzedaż w kraju i za granicą. Wzrost zagraniczny firma zawdzięcza głównie telekomunikacji — zwłaszcza na rykach azjatyckich i w Europie Zachodniej.

https://www.pb.pl/comarch-widzi-ozywienie-930171 (dostęp płatny)

Szycie informatyki na miarę
Rozwiązania standardowe czy prefigurowane, on-premise czy chmura… Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce? Wyobraźmy sobie Kowalskiego, który chce sprawić sobie szyty na miarę garnitur. Ale gdy krawiec pyta go o fason, rodzaj tkaniny i kolor, ten gubi się w odpowiedziach. Myli ponadczasową elegancję z sezonową modą i oryginalność z kiczem. Nie wie, ile pieniędzy jest w stanie przeznaczyć na nowe ubranie.
https://www.pb.pl/szycie-informatyki-na-miare-930164 (dostęp płatny)

Przed postępem i tak nie uciekniesz
Jak inteligentne technologie zmieniają biznes, edukację menedżerską i naszą przyszłość? Pokolenie telewizji nie będzie umiało czytać — bili na alarm edukatorzy w drugiej połowie ubiegłego wieku. Ekrany obarczono odpowiedzialnością za zaskakującą liczbę szkód. Dziś, w epoce internetu, aplikacji mobilnych i sztucznej inteligencji, dawne obawy o umysłowy rozwój jednostek i społeczeństw tracą rację bytu — by w cyfrowej gospodarce radzić sobie i odnosić sukcesy, trzeba nieustannie zdobywać nowe umiejętności i wiedzę.
https://www.pb.pl/przed-postepem-i-tak-nie-uciekniesz-930163 (dostęp płatny)

Polskie IT bazuje na stereotypach
Kobiet w branży jest jak na lekarstwo. Panie przegrywają z panami także pod względem wysokości zarobków. Kobiet w branży technologicznej jest jak na lekarstwo. Panie przegrywają z mężczyznami także pod względem wysokości zarobków.
https://www.pb.pl/polskie-it-bazuje-na-stereotypach-930159 (dostęp płatny)

Play będzie mocniej krwawił
BZ WBK, jeden z ubiegłorocznych oferujących akcje Playa, obniżył rekomendację do „trzymaj”. Powątpiewa w realizację zapowiedzi spółki co do zysku.
https://www.pb.pl/play-bedziemocniej-krwawil-930153 (dostęp płatny)

Hawe znika z GPW
Spółka, której notowania od roku są zawieszone, na początku czerwca zostanie bezterminowo wykluczona z obrotu. Giełdowa historia Hawe — niegdyś perły w inwestorskiej koronie Marka Falenty — dobiega właśnie końca. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała, że spółka nie wniosła w terminie odwołania od decyzji z 27 marca o bezterminowym wykluczeniu z obrotu za wielokrotne i rażące naruszanie obowiązków informacyjnych, a tym samym decyzja ta stała się prawomocna.
https://www.pb.pl/hawe-znika-z-gpw-930152 (dostęp płatny)

Boty na Twitterze pomogły wygrać Trumpowi
Internetowe boty mogły mieć wpływ na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, a także, m.in., przechylić szalę historycznego brytyjskiego referendum na korzyść zwolenników brexitu — napisał Bloomberg, powołując się na badanie National Bureau of Economic Research.
https://www.pb.pl/boty-na-twitterze-pomogly-wygrac-trumpowi-930149 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Rewolucyjny sojusz taxi z aplikacją

Korporacje taksówkowe łączą siły z konkurentem oferującym licencjonowane przewozy zamawiane przez aplikację na smartfony – ustaliła „Rzeczpospolita”. Spółka koncernu Daimler, mytaxi, zaczyna właśnie oferować usługi w Poznaniu, a w czerwcu zrobi to w Łodzi. W obu miastach będzie się rozwijać w partnerstwie z firmami taksówkowymi. To rewolucyjna zmiana, bo w miastach, w których już działała, współpracowała tylko z pojedynczymi taksówkarzami, a u wielu korporacji była na cenzurowanym.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373998-Rewolucyjny-sojusz-taxi-z-aplikacja.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1374005-Branza-taxi-razem-walczy-o-rynek.html (dostęp płatny)

Zagrożenie przyjdzie spoza branży
Firmy, które miały jakąś specjalizację, nagle mają konkurentów spoza branży. Trzeba mieć otwarte oczy i rozglądać się dookoła – mówi Dominika Bettman, prezeska Siemensa w Polsce.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373982-Zagrozenie-przyjdzie-spoza-branzy.html (dostęp płatny)

Szantażyści firm jak przestępcy
Próby grożenia przedsiębiorcom karami za złe wdrożenie przepisów o ochronie danych (RODO) będą traktowane jak przestępstwa. (…) – Nie tylko firm informują nas o takich próbach szantażu, ale mieliśmy z nimi do czynienia także sami, jako organizacja. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy wolą zapłacić niż ryzykować olbrzymimi karami finansowymi – mówi Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska, dyrektor departamentu prawa i legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. (…) Kodeks karny uznaje za przestępstwo straszenie postępowaniem karnym. O straszeniu postępowaniem administracyjnym nie wspomina. (…) Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji proponuje nowelizację kodeksu karnego.
S. A1, B4

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży