Przegląd prasy rpkom.pl – środa 23 maja

Publikacja: 23.05.2018 07:30

Szantażyści firm jak przestępcy
Próby grożenia przedsiębiorcom karami za złe wdrożenie przepisów o ochronie danych (RODO) będą traktowane jak przestępstwa. (…) – Nie tylko firm informują nas o takich próbach szantażu, ale mieliśmy z nimi do czynienia także sami, jako organizacja. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy wolą zapłacić niż ryzykować olbrzymimi karami finansowymi – mówi Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska, dyrektor departamentu prawa i legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. (…) Kodeks karny uznaje za przestępstwo straszenie postępowaniem karnym. O straszeniu postępowaniem administracyjnym nie wspomina. (…) Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji proponuje nowelizację kodeksu karnego.
S. A1, B4

Sprzedawcy w sieci mają te same obowiązki co wszyscy
Komisja Europejska grozi polskiemu rządowi wszczęciem postępowania o naruszenie unijnego prawa za nieprawidłowe wdrożenie dyrektywy w sprawie praw konsumenta. W założeniu miała ona uszczelnić ochronę klientów, zwłaszcza przy dokonywaniu zakupów internetowych. Zastrzeżenia brukselskich urzędników dotyczą właśnie sposobu wdrożenia przepisów odnoszących się do przedsiębiorców online, zawartych w ustawie o prawach konsumenta. Sejm uchwalił ją w 2014 r. Uchybienia, których usunięcia domaga się Komisja odnoszą się przede wszystkim do niewłaściwego rozumienia definicji „przedsiębiorcy” zawartej w unijnej dyrektywie. S. B4

Katarzyna Zielińska dała popalić TVN-owi
Emisja materiału z sobowtórką znanej aktorki, która robi społecznie nieakceptowane rzeczy, Marusza dobra osobiste celebrytki. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie materiału wyemitowanego w programie „Na językach”. S. B6

Gazeta Wyborcza

Jak usunąć swoje dane z Internetu
Prawo do bycia zapomnianym w sieci funkcjonuje od czterech lat. Podpowiadamy, jak skutecznie zniknąć z Google’a, YouTube’a czy Facebooka. (…) Polacy płacą za wyczyszczenie Internetu z informacji na swój temat, które komplikują im życie. Milenialsi usuwają ślady po tym, że w szkole namiętnie grali w „FarmVille”, lekarze – negatywne opinie pacjentów i konkurencji, biznesmeni – wpisy rozżalonych klientów.
S. 1,  8-9

Inspektora RODO szukam

Większość organizacji i instytucji w Polsce – od firm po uzędu – musi zatrudnić do piątku inspektora ochrony danych (IOD). Inspektorzy z doświadczeniem zarabiają kilkanaście tysięcy złotych i więcej. Nie ma ich jednak na rynku pracy. S. 12

Facebook otwarty w Realu
Ma być centrum wymiany myśli, miejscem spotkań różnych społeczności i gospodarzem wydarzeń kulturalnych. Od wtorku przy ul. Koszykowej działa Przestrzeń.  Miejsce stworzone przez Facebooka. S. 1 Dodatku Stołeczna

Parkiet

Comarch: ten rok będzie dobry
Sytuacja w sektorze publicznym nie jest zła, a firmy chętnie kupują systemy ERP – twierdzi spółka.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799547_Comarch:_ten_rok_bedzie_dobry.html (dostęp płatny)

Mediatel: Nad czym mają głosować wierzyciele?
Jeśli termin się nie zmieni, a wiele na to wskazuje, to jeszcze tylko trzy dni (do 25 maja) trwa głosowanie wierzycieli Hawe Telekom, spółki w restrukturyzacji, zależnej od giełdowego Mediatela (grupa Hawe).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799554_Mediatel:_Nad_czym_maja_glosowac_wierzyciele.html (dostęp płatny)

The Farm 51: Trzecia wojna na horyzoncie
Mocne spadki notował we wtorek kurs akcji The Farm 51. Dzień wcześniej akcjonariusze uchwalili podwyższenie kapitału w drodze oferty publicznej akcji serii I bez prawa poboru. Plany te wynikają z decyzji podjętej przez spółkę: zamierza samodzielnie wydać swoją najważniejszą grę „World War 3″.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799551_The_Farm_51:_Trzecia_wojna__na_horyzoncie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Comarch widzi ożywienie
Grupa IT zwiększyła sprzedaż w kraju i za granicą. Poprawiło się m.in. w sektorze publicznym, a ma być jeszcze lepiej. Wyniki Comarchu za pierwszy kwartał okazały się lepsze od oczekiwań analityków. Największa niespodzianka to przychody, które wyniosły 272 mln zł i były o 16 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Grupa zanotowała większą sprzedaż w kraju i za granicą. Wzrost zagraniczny firma zawdzięcza głównie telekomunikacji — zwłaszcza na rykach azjatyckich i w Europie Zachodniej.

https://www.pb.pl/comarch-widzi-ozywienie-930171 (dostęp płatny)

Szycie informatyki na miarę
Rozwiązania standardowe czy prefigurowane, on-premise czy chmura… Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce? Wyobraźmy sobie Kowalskiego, który chce sprawić sobie szyty na miarę garnitur. Ale gdy krawiec pyta go o fason, rodzaj tkaniny i kolor, ten gubi się w odpowiedziach. Myli ponadczasową elegancję z sezonową modą i oryginalność z kiczem. Nie wie, ile pieniędzy jest w stanie przeznaczyć na nowe ubranie.
https://www.pb.pl/szycie-informatyki-na-miare-930164 (dostęp płatny)

Przed postępem i tak nie uciekniesz
Jak inteligentne technologie zmieniają biznes, edukację menedżerską i naszą przyszłość? Pokolenie telewizji nie będzie umiało czytać — bili na alarm edukatorzy w drugiej połowie ubiegłego wieku. Ekrany obarczono odpowiedzialnością za zaskakującą liczbę szkód. Dziś, w epoce internetu, aplikacji mobilnych i sztucznej inteligencji, dawne obawy o umysłowy rozwój jednostek i społeczeństw tracą rację bytu — by w cyfrowej gospodarce radzić sobie i odnosić sukcesy, trzeba nieustannie zdobywać nowe umiejętności i wiedzę.
https://www.pb.pl/przed-postepem-i-tak-nie-uciekniesz-930163 (dostęp płatny)

Polskie IT bazuje na stereotypach
Kobiet w branży jest jak na lekarstwo. Panie przegrywają z panami także pod względem wysokości zarobków. Kobiet w branży technologicznej jest jak na lekarstwo. Panie przegrywają z mężczyznami także pod względem wysokości zarobków.
https://www.pb.pl/polskie-it-bazuje-na-stereotypach-930159 (dostęp płatny)

Play będzie mocniej krwawił
BZ WBK, jeden z ubiegłorocznych oferujących akcje Playa, obniżył rekomendację do „trzymaj”. Powątpiewa w realizację zapowiedzi spółki co do zysku.
https://www.pb.pl/play-bedziemocniej-krwawil-930153 (dostęp płatny)

Hawe znika z GPW
Spółka, której notowania od roku są zawieszone, na początku czerwca zostanie bezterminowo wykluczona z obrotu. Giełdowa historia Hawe — niegdyś perły w inwestorskiej koronie Marka Falenty — dobiega właśnie końca. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała, że spółka nie wniosła w terminie odwołania od decyzji z 27 marca o bezterminowym wykluczeniu z obrotu za wielokrotne i rażące naruszanie obowiązków informacyjnych, a tym samym decyzja ta stała się prawomocna.
https://www.pb.pl/hawe-znika-z-gpw-930152 (dostęp płatny)

Boty na Twitterze pomogły wygrać Trumpowi
Internetowe boty mogły mieć wpływ na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, a także, m.in., przechylić szalę historycznego brytyjskiego referendum na korzyść zwolenników brexitu — napisał Bloomberg, powołując się na badanie National Bureau of Economic Research.
https://www.pb.pl/boty-na-twitterze-pomogly-wygrac-trumpowi-930149 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Rewolucyjny sojusz taxi z aplikacją

Korporacje taksówkowe łączą siły z konkurentem oferującym licencjonowane przewozy zamawiane przez aplikację na smartfony – ustaliła „Rzeczpospolita”. Spółka koncernu Daimler, mytaxi, zaczyna właśnie oferować usługi w Poznaniu, a w czerwcu zrobi to w Łodzi. W obu miastach będzie się rozwijać w partnerstwie z firmami taksówkowymi. To rewolucyjna zmiana, bo w miastach, w których już działała, współpracowała tylko z pojedynczymi taksówkarzami, a u wielu korporacji była na cenzurowanym.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373998-Rewolucyjny-sojusz-taxi-z-aplikacja.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1374005-Branza-taxi-razem-walczy-o-rynek.html (dostęp płatny)

Zagrożenie przyjdzie spoza branży
Firmy, które miały jakąś specjalizację, nagle mają konkurentów spoza branży. Trzeba mieć otwarte oczy i rozglądać się dookoła – mówi Dominika Bettman, prezeska Siemensa w Polsce.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373982-Zagrozenie-przyjdzie-spoza-branzy.html (dostęp płatny)

Szantażyści firm jak przestępcy
Próby grożenia przedsiębiorcom karami za złe wdrożenie przepisów o ochronie danych (RODO) będą traktowane jak przestępstwa. (…) – Nie tylko firm informują nas o takich próbach szantażu, ale mieliśmy z nimi do czynienia także sami, jako organizacja. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy wolą zapłacić niż ryzykować olbrzymimi karami finansowymi – mówi Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska, dyrektor departamentu prawa i legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. (…) Kodeks karny uznaje za przestępstwo straszenie postępowaniem karnym. O straszeniu postępowaniem administracyjnym nie wspomina. (…) Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji proponuje nowelizację kodeksu karnego.
S. A1, B4

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej