Alcatel-Lucent: Miejsce na rynku dla rozwiązania FemtoCell

Obecne sieci komórkowe zapewniają już dosyć zadowalające pokrycie usługami mobilnymi. Z wyłączeniem obszarów bardzo słabo zaludnionych można przyjąć, że usługi są udostępnione na blisko 100 procentach obszaru kraju. Ale to jest to niestety niepełna prawda.

Publikacja: 21.11.2010 19:19

Problemy mogą występować i rzeczywiście pojawiają się również w obszarach gęsto zaludnionych, np. wewnątrz obiektów oraz tam gdzie przeszkody naturalne bądź inne elementy krajobrazu osłabiają sygnał docierający do terminala abonenckiego. Ponadto zagęszczenie użytkowników sprawia, że coraz częściej dochodzi do blokowania sieci wskutek wyczerpania całej puli zasobów radiowych na danym obszarze, a dalsze zagęszczanie stacji bazowych często nie jest już możliwe.

[wyimek][link=http://www.alcatel-lucent.com/wps/PA_1_A_1OB/images/pl/Images/Large_Callouts/PL_Rozwiazania_Femto.pdf]Najważniejsze informacje o rozwiązaniach Femto[/link][/wyimek]

We wszystkich powyższych sytuacjach z pomocą przychodzą rozwiązania [i]SmallCells[/i], których szczególnie ciekawy podzbiór stanowi technologia [i]FemtoCel[/i]l. Klasyczne stacje bazowe są w niej zastąpione przez niewielkie urządzenia (np. wielkości książki) podłączane do sieci internet. Abonent sieci komórkowej staje się zatem posiadaczem stacji bazowej. Oczywiście, tego typu urządzenie nie jest w stanie zastąpić całkowicie nadajników klasycznych stacji bazowych, chociażby ze względu na znacznie niższą moc nadawczą i związany z tym mniejszy zasięg. Nie taki jest jednak cel.

[i]FemtoCell[/i] ma uzupełniać istniejącą sieć i z tego zadania wywiązuje się znakomicie. Potwierdzają to, z jednej strony, decyzje kolejnych operatorów o wprowadzeniu tego rozwiązania do ich sieci, zaś z drugiej strony, opinie zadowolonych abonentów.

Olbrzymią zaletą rozwiązania [i]FemtoCell[/i] jest pełna współpraca z istniejącą infrastrukturą komórkową. Oznacza to w szczególności, że np. połączenie rozpoczęte w zasięgu [i]FemtoCell[/i], będzie bez żadnych zakłóceń kontynuowane w sieci zasadniczej i na odwrót. Nie mniej istotna jest możliwość zapewnienia bardzo dobrej jakości połączeń wewnątrz obiektów. Użytkownik takiej stacji może udostępnić ją publicznie (dowolnym abonentom komórkowym) lub używać jej wyłącznie dla potrzeb własnych (np. wyłącznie w ramach rodziny). Aby maksymalnie uprościć instalację tych urządzeń, zostały one wyposażone w mechanizmy autokonfiguracji i autooptymalizacji, co oznacza, że abonent musi jedynie podłączyć zasilanie oraz łącze internetowe. Stacja [i]FemtoCell[/i] sama dokonuje skanowania otoczenia (m. in. ustala jakie stacje bazowe oraz inne komórki FemtoCell znajdują się w pobliżu i jakich używają częstotliwości) w celu ustalenia optymalnych parametrów pracy. Jeśli warunki się zmienią (np. sąsiad zza ściany uruchomi swoją stację [i]FemtoCell[/i]) parametry są automatycznie korygowane w celu zachowania najlepszej jakości połączeń i uniknięcia zakłóceń.

[wyimek][link=http://www.alcatel-lucent.com/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLd4x3tXDUL8h2VAQAURh_Yw!!?LMSG_CABINET=Docs_and_Resource_Ctr&LMSG_CONTENT_FILE=News_Releases_2010/News_Article_002227.xml]Alcatel-Lucent liderem w dziedzinie rozwiązań Femto – 12 nowych kontraktów w okresie 3 miesięcy[/link][/wyimek]

Rozwiązanie [i]FemtoCell[/i], oprócz zapewnienia zasięgu w miejscach, gdzie jest z tym problem, powoduje również odciążenie sieci zasadniczej – znika problem blokowania sieci z powodu wyczerpania zasobów radiowych. W czasie gdy połączenia użytkowników sieci głównej są odrzucane ze względu na przeciążenie sieci, użytkownik stacji [i]FemtoCell[/i] nadal może uzyskać połączenie. Korzyść jest oczywista zarówno dla abonenta, jak i operatora.

W rozważaniach na temat FemtoCell nie można zapominać o pozostałych korzyściach jakie niesie ta technologia – w szczególności szerokiej gamie aplikacji, których realizacja byłaby niemożliwa w klasycznej sieci. Zdecydowanie łatwiejsze jest uzyskanie wysokiej przepływności, a zatem np. dobrej jakości połączeń wideo, czy transmisji strumieniowej (np. filmów). Możliwe jest realizowanie połączeń wewnętrznych (w ramach sieci [i]FemtoCell[/i]), co szczególnie doceniają firmy. Można na jeden aparat przekierować połączenia z numerów sieci komórkowej i stacjonarnej, gdy jesteśmy akurat w zasięgu stacji [i]FemtoCell[/i]. Ze względu na lepsze parametry radiowe wydłużeniu ulega czas pracy na baterii. Pojawia się możliwość pozostawiania wiadomości – użytkownik, który wkracza w zasięg [i]FemtoCell[/i] dostaje informacje, które są istotne w danym momencie a nie miałyby wartości, gdyby zostały wysłane wcześniej (np. prośba o przesłanie faksu, gdy zjawimy się w biurze lub bardziej prozaiczna prośba o wyniesienie śmieci po przyjściu do domu). Ze względu na integrację wielu usług: telefonii stacjonarnej, komórkowej, łączności z internetem i telewizji nowych barw nabiera chociażby korzystanie z serwisów społecznościowych. Otwarcie [i]FemtoCell[/i] dla innych użytkowników może być wykorzystane np. przez sklepy, obok których przechodzimy do wysłania dedykowanej oferty promocyjnej.

Jak widać ilość zastosowań i korzyści płynących z rozwiązania [i]FemtoCell[/i] jest przeogromna i ograniczona wyłącznie ludzką wyobraźnią. Zauważyli to również europejscy operatorzy, czego potwierdzeniem jest szybko rosnąca w ostatnim czasie liczba wdrożeń tego rozwiązania.

[i][artykuł dostarczył Alcatel-Lucent, Partner cyklu Innowacje][/i]

[ramka]

Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W latach 1994-1998 zajmował się tworzeniem oprogramowania wspomagającego procesy firmowe oraz do obsługi baz danych. Od 2001 roku związany z obszarem bezprzewodowych rozwiązań telekomunikacyjnych, zaczynając od systemów transmisji radiowej, poprzez sieci telefonii komórkowej, kończąc na rozwiązaniach do szybkiej transmisji danych. W latach 2003-2006 zajmował się równocześnie opracowaniem i wdrożeniem strategii sprzedaży usług utrzymaniowych. Obecnie odpowiedzialny jest w Alcatel-Lucent za rozwój rynku w segmencie sieci bezprzewodowych oraz opracowanie rozwiązań dla operatorów, w szczególności w zakresie systemów dostępu radiowego.[/ramka]

Problemy mogą występować i rzeczywiście pojawiają się również w obszarach gęsto zaludnionych, np. wewnątrz obiektów oraz tam gdzie przeszkody naturalne bądź inne elementy krajobrazu osłabiają sygnał docierający do terminala abonenckiego. Ponadto zagęszczenie użytkowników sprawia, że coraz częściej dochodzi do blokowania sieci wskutek wyczerpania całej puli zasobów radiowych na danym obszarze, a dalsze zagęszczanie stacji bazowych często nie jest już możliwe.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?